Ενημέρωση για τους Μαθητικούς Λογαριασμούς στο ΠΣΔ

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,
ακολουθεί μια ενημέρωση για τους μαθητικούς λογαριασμούς στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο με μορφή ερωτήσεων-απαντήσεων.

Τι είναι οι μαθητικοί λογαριασμοί στο ΠΣΔ;
Ένας λογαριασμός είναι ο συνδυασμός ενός ονόματος χρήστη (username) και ενός κωδικού πρόσβασης (password) με τα οποία μπορεί κάθε μαθητής/τρια της Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να εισέρχεται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ: www.sch.gr ) ως πιστοποιημένος χρήστης, και να κάνει χρήση των δυνατοτήτων που αυτό παρέχει μεταξύ των οποίων είναι:
1. Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο
2. Δυνατότητες Σύγχρονης και Ασύγχρονης εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης

Πρέπει να δημιουργήσω μαθητικό λογαριασμό;
ΟΧΙ, αν είσαι μαθητής/μαθήτρια του 1ου ΓΕ.Λ. Κιλκίς, γιατί το σχολείο δημιούργησε λογαριασμούς για όλους τους μαθητές του.

Πρέπει να ενημερώσω το σχολείο για τον λογαριασμό που είχα πέρυσι στο Γυμνάσιο;
Οι λογαριασμοί που είχατε πέρυσι και χρησιμοποιούσατε δεν διαγράφηκαν, αλλά είναι ανενεργοί. Το σχολείο δεν τους χρειάζεται πλέον.

Πώς μπορώ να μάθω τα στοιχεία του λογαριασμού μου;
Κάθε μαθητής μπορεί να βρεi το όνομα χρήστη (username) στο αρχείο που ακολουθεί:
Μαθητικοί Λογαριασμοί στο ΠΣΔ

Ο κωδικός πρόσβασης (password) αποτελείται από 7 χαρακτήρες.
Ο πρώτος είναι το πρώτο γράμμα του ονόματος χρήστη και οι υπόλοιποι 6 είναι αριθμητικά ψηφία που αντιπροσωπεύουν την ημερομηνία γέννησης του μαθητή στη μορφή ΗΗΜΜΕΕ.
Για παράδειγμα για τον υποθετικό μαθητή με όνoμα χρήστη karakon20 και ημερομηνία γέννησης 09/08/2004 ο κωδικός πρόσβασης θα είναι: k090804

Πώς μπορώ να αλλάξω τον κωδικό πρόσβασης;
Οι κωδικοί πρόσβασης που αποδόθηκαν στους μαθητές είναι προσωρινοί.
Μπορείτε να τους αλλάξετε εφόσον το επιθυμείτε στην διεύθυνση: https://register.sch.gr/password/change_password/

Πώς μπορώ να κάνω χρήση της ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (email);
Για να εισέλθετε στην ηλεκτρονική σας αλληλογραφία μεταβαίνετε στη διεύθυνση: https://webmail.sch.gr/ και συμπληρώνετε τα πεδία: Όνομα χρήστη, Κωδικός Πρόσβασης.
Παρακαλούμε τους μαθητές που απέκτησαν λογαριασμό τώρα να εισέλθουν στην Ηλεκτρονική τους Αλληλογραφία. Εκεί θα δείτε ένα πρώτο μήνυμα από το Σχολείο. Απαντώντας στο συγκεκριμένο μήνυμα το σχολείο θα πληροφορηθεί ότι έχετε πρόσβαση στον λογαριασμός σας.

Ξέχασα το όνομα χρήστη ή τον κωδικό πρόσβασης. Τι κάνω;
Σε περίπτωση που ξεχάσετε το όνομα χρήστη (username) μπορείτε να το δείτε στο αρχείο pdf. Μαθητικοί Λογαριασμοί στο ΠΣΔ
Σε περίπτωση που ξεχάσατε τον κωδικό πρόσβασης μπορούμε να σας αποδώσουμε έναν προσωρινό κωδικό πρόσβασης τον οποίο στη συνέχεια θα αλλάξετε.

Για θέματα που αφορούν τους λογαριασμούς του ΠΣΔ,
επικοινωνήστε με την κα Βογιαντζή ή αποστείλετε μήνυμα στο 1lykkilk@gmail.com.

Κατηγορίες: Νέα-Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.