1o Γενικό Λύκειο Ιλίου

Με το βλέμα στο μέλλον

Εισαγωγή Σπουδαστών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Μαρ 202427

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΥΝΑΝΠ: www.ynanp.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού εισαγωγής σπουδαστών/στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού ακαδημαϊκού έτους 2024-2025. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.
Η υποβολή των αιτήσεων ξεκίνησε από 26-03-2024. Όλοι οι υποψήφιοι από την 26-03-2024 πρέπει να υποβάλλουν αίτηση, ηλεκτρονικά ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες του Παραρτήματος Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εισαγωγή Σπουδαστών Στις Σχολές Πυροσβεστικού Σώματος

Μαρ 202413

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή φοιτητών/ριών στη Σχολή Αξιωματικών και σπουδαστών/ριών στη Σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025.
Οι υποψήφιοι πρέπει να συμπληρώσουν και να υποβάλουν ηλεκτρονικά την Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση συμμετοχής στην ηλεκτρονική εφαρμογή που θα λειτουργήσει ειδικά για το Διαγωνισμό, στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος, www.fireservice.gr, από την Τρίτη 19-03-2024 έως και την Τρίτη 26-03-2024. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εκπαιδευτική Επίσκεψη του 1ου ΓΕΛ Ιλίου στο Εβραϊκό Μουσείο: Ένα Ταξίδι στον Πολιτισμό και την Ιστορία

Ιαν 20248

Τον Δεκέμβριο, μαθητές του 1ο Γενικού Λυκείου Ιλίου πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο, προσφέροντας στους εαυτούς τους αλλά και στους καθηγητές τους μια μοναδική ευκαιρία να εξερευνήσουν την πολυποίκιλη ιστορία και τον πολιτισμό του εβραϊκού λαού.
Η Εκπαιδευτική Εμπειρία:
Η επίσκεψη ξεκίνησε με μια θερμή υποδοχή από εκπροσώπους του μουσείου, προσφέροντας μια εισαγωγή στη συλλογή και τους πολιτιστικούς θησαυρούς που φιλοξενεί. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν διάφορες εκθέσεις, καθώς και να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα που εμπλούτισαν τη γνώση τους για την εβραϊκή κουλτούρα και την ιστορία.
Ανακαλύπτοντας τον Εβραϊκό Πολιτισμό:
Οι μαθητές κατάφεραν να εξερευνήσουν τις διάφορες πτυχές του εβραϊκού πολιτισμού, από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας. Εκθέσεις που καλύπτουν την τέχνη, τη θρησκεία, τη γλώσσα και την καθημερινή ζωή. Με την καθοδήγηση ειδικών ξεναγών, οι μαθητές παρείχαν μια πολυδιάστατη εικόνα του εβραϊκού πολιτισμού και της συνεισφοράς του στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Εντυπώσεις από την Επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο
Η επίσκεψη στο Εβραϊκό Μουσείο αφήνει μια ανεξίτηλη εντύπωση. Κυρίως Συναισθηματική Επίδραση: έντονες συναισθηματικές εντυπώσεις, ιδιαίτερα μέσω της εξέτασης των ιστορικών γεγονότων όπως το Ολοκαύτωμα. Αυτό βοηθά τους μαθητές να κατανοήσουν βαθύτερα τις συνέπειες του μίσους και της διακρίσεως.

Πρόσκληση σε συνάντηση.

Οκτ 202322

Την Τετάρτη 25 Οκτωβρίου και ώρα 18:30, πρόκειται να γίνει ενημερωτική συνάντηση για τους γονείς των μαθητών της Α’ Λυκείου. σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του Γενικού Λυκείου όπως προαγωγή μαθητών, όριο απουσιών, πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ευρωπαϊκά προγράμματα του σχολείου κ.α.