Επίσημη ιστοσελίδα 1ου ΓΕΛ Αλεξάνδρειας

Το παρόν ιστολόγιο έχει πάψει να ενημερώνεται προς το παρόν.

Για να δείτε την ιστοσελίδα του σχολείου μας ακολουθήστε το σύνδεσμο Επίσημη Ιστοσελίδα 1ου ΓΕΛ Αλεξάνδρειας

Το Χριστουγεννιάτικο δέντρο της ανακύκλωσης

DSC02673α
Στα πλαίσια της ερευνητικής εργασίας της Β’ τάξης του 1ου ΓΕΛ Αλεξάνδρειας, οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος με θέμα “Ανακύκλωση:οικολογία οικονομία και δημιουργική απασχόληση”, κατασκεύασαν ένα Χριστουγεννιάτικο δέντρο από ανακυκλώσιμα υλικά. Τα υλικά για το δέντρο προήλθαν από τις συσκευασίες γάλακτος που χορηγείται στα παιδιά από το ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος,ενώ τα στολίδια κατασκευάστηκαν από πλαστικά καπάκια μπουκαλιών νερού και πολύχρωμες χάντρες. Τα παιδιά χρησιμοποίησαν μπογιές, χρυσόσκονη και πολλή φαντασία, για να συνδυάσουν το γιορτινό πνεύμα των Χριστουγέννων με  το μήνυμα πως τίποτε δεν είναι άχρηστο και τα πάντα μπορούν να επανα-χρησιμοποιηθούν. Αρκεί να υπάρχει αγάπη για το περιβάλλον, μεράκι και φαντασία.
Χρόνια Πολλά!
Η υπεύθυνη καθηγήτρια – Οι μαθητές και μαθήτριες
Καιτζή Ε.

Χριστουγεννιάτικο Bazaar & Spirit of Bound

DSCF4484 DSCF4490

Χριστουγεννιάτικο BAZAAR διοργάνωσαν το Σάββατο 21-12-2013 μπροστά στο Πνευματικό Κέντρο Αλεξάνδρειας οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄τάξης. Με χειροποίητες δημιουργίες που κατασκεύασαν οι ίδιοι με πολύ κόπο και φαντασία. Παρά το τσουχτερό κρύο η βραδυά συνεχίστηκε με το ζωντανή ροκ συναυλία από το μαθητικό συγκρότημα Spirit of Βound! Έκπληξη της βραδυάς οι guest συμμετοχές παλιών μαθητών του σχολείου μας και τα κορίτσια που τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα κάλαντα σε ρυθμούς ροκ!

Πασχαλινό bazaar

Πασχαλινό Βazaar

Η Δευτέρα (Β’) τάξη του 1ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας διοργανώνει πασχαλινό bazaar στον πνευματικό χώρο Αλεξάνδρειας. Στις 27/28 Απριλίου (Σάββατο και Κυριακή) ώρα 18:00 εκθέτουμε τις δημιουργίες μας σε φιλικές τιμές.  Σας προσκαλούμε και περιμένουμε να στηρίξετε την προσπάθεια μας. Προσφέρουμε και εδέσματα δωρεάν.

Σχολικός Εκφοβισμός

Στις 6 Μαρτίου 2013 στα πλαίσια της ημέρας κατά της σχολικής βίας, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο σχολείο μας, στη διάρκεια της οποίαςπροβλήθηκε η ταινία “Three O’Clock High” 1987.

Έναν σύντομο οδηγό αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού μπορείτε να βρείτε εδώ

5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Μαθητικό Προσυνέδριο Πληροφορικής Ημαθίας, στην Βέροια στις 6/2/2013.

Η εισήγηση μας είχε σαν θέμα την “Χρήση wikis στα πλαίσια των ερευνητικών εργασιών” και βασίστηκε σε ερευνητική εργασία που εκπονήθηκε το Α’ τετράμηνο του 2011-2012 με θέμα την “Άθληση και Ποιότητα ζωής“.

Το σχολείο εκπροσώπησαν οι παρακάτω μαθητές/τριες της Β’ τάξης:

Γλυκερία Καραλάζου, Μαρία Γιοβανοπούλου, Πομάκης Μανώλης, Σισμανίδης Δημήτριος

Υπεύθυνος καθηγητής : Ιωάννης Σιταρίδης ΠΕ-20

Φωτογραφίες από την παρουσίαση:

DSC 0568aweb

DSC 0577web

Ιταλία 2012

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η 7ήμερη εκδρομή του σχολείου μας στην Ιταλία. Επισκεφθήκαμε τη Ρώμη, αιώνια πόλη, με τους αμέτρητους αρχαιολογικούς θησαυρούς σε κάθε μας βήμα. Το Κολοσσαίο, το μουσείο του Βατικανού, τη βασιλική του Αγίου Πέτρου, το Πάνθεον, οι διάσημες φοντάνες διάσπαρτες σε κάθε μας βήμα. Μια πόλη όμορφη γεμάτη αρμονία. Στα πλαίσια της παραμονής μας στη Ρώμη, εκδράμαμε στην αρχαία Πομπηία, όπου θαυμάσαμε τα απομεινάρια της πόλης όπως διατηρήθηκαν για αιώνες μέσα στην τέφρα του Βεζούβιου. Μετά κατευθυνθήκαμε βόρεια και βρεθήκαμε στην Φλωρεντία , τη γενέτειρα της Αναγέννησης, με τα όμορφα σοκάκια και τα διατηρητέα κτίρια. Εντύπωση μας έκανε ο καθεδρικός ναός και τα διάσημα Ουφίτσι. Αναχωρήσαμε για τη Βενετία με τα κανάλια, τις γόνδολες και τα μουράνο. Εντυπωσιακός ο ναός του Αγίου Μάρκου στην ομόνυμη πλατεία όπου φωτογραφηθήκαμε όλοι μαζί.

Πλατεία Αγίου Μάρκου Βενετία 2012

Τελικός μας προορισμός το Μιλάνο, η σύγχρονη μεγαλούπολη με την πασίγνωστη Σκάλα του Μιλάνου και το πολυσύχναστο Duomo, από όπου και αναχωρήσαμε για την Ελλάδα.

Εβδομάδα Ποίησης 2009

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Εβδομάδα Ποίησης 2009.

Η τέχνη ξαναπλάθει ως λαθραίος θεός τον κόσμο από την αρχή.”

Βαδίζεις σε μια έρημο. Ακούς ένα πουλί που κελαηδάει. Όσο και αν είναι απίθανο να εκκρεμεί ένα πουλί στη έρημο, ωστόσο εσύ είσαι υποχρεωμένος να του φτιάξεις ένα δέντρο. Αυτό είναι το ποίημα.Κική Δημουλά