“ΞΑΝΑ… λέγοντας τις ιστορίες”

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο 1ο Γυμνάσιο Ζωγράφου παρουσιάστηκε θεατρική performance με τίτλο: “ΞΑΝΑ… λέγοντας τις ιστορίες” με τη συμμετοχή μαθητών, γονέων και καθηγητών υπό τη σκηνοθετική καθοδήγηση του καθηγητή του σχολείου μας Βασίλη Κατσικονούρη.
Φέτος κεντρικός άξονας υπήρξε η αφήγηση ιστοριών μέσα από μια διαδικασία εργαστηρίου που διήρκεσε όλη τη χρονιά. Τα παιδιά με τους γονείς τους και τους καθηγητές τους μας αφηγήθηκαν ιστορίες γραπτές που ζωντάνεψαν μέσα από την προφορική – θεατρική αφήγηση.
Δόθηκαν τρεις παραστάσεις 18-20 Μαΐου 2018 με  ιδιαίτερα μεγάλη προσέλευση και απήχηση στο κοινό.
Μετά από πρόταση που έγινε στο σχολείο μας, είναι πιθανό η performace ΞΑΝΑ… να συμπεριληφθεί για σειρά παραστάσεων στο πρόγραμμα κεντρικού θεάτρου της Αθήνας για την επόμενη θεατρική σεζόν 2018-2019 (από τον Οκτώβριο του ’18).

Φωτογραφικό υλικό από την παράστασή μας

Η αφίσσα και η πρόσκληση της παράστασης