Ιστορικό

Το πρώτο σχολείο μέσης εκπαίδευσης στο Δήμο Ζωγράφου λειτούργησε ως παράρτημα του 1ου Γυμνασίου Αμπελοκήπων και αργότερα ως εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Ζωγράφου.  Μεταγενέστερα λειτούργησε στον ίδιο χώρο και το Γυμνάσιο Θηλέων Ζωγράφου ως παράρτημα του Γυμνασίου Θηλέων Χολαργού.

Αρχικά τα σχολεία στεγάζονταν στα κτήρια του Άγιου Θεράποντα και λειτουργούσαν το μεν Αρρένων το πρωί και το δε Θηλέων το απόγευμα.  Με το Β.Δ. υπ” αριθμ. 417, ΦΕΚ 114, τευχ. Γ΄, 10/07/1972 το εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Ζωγράφου μετονομάζεται σε 1ο Γυμνάσιο Ζωγράφου, ενώ ταυτόχρονα ιδρύεται το και 2ο εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Ζωγράφου.
Με το ίδιο Β.Δ. το εξατάξιο γυμνάσιο Θηλέων Ζωγράφου μετονομάζεται σε 1ο Γυμνάσιο Θηλέων Ζωγράφου και δημιουργείται το 2ο εξατάξιο Γυμνάσιο Θηλέων Ζωγράφου.

Την ίδια σχολική χρονιά μεταστεγάστηκε στο σημερινό κτήριο επί της οδού Κρίνων 26το 1ο εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Ζωγράφου και άρχισε την λειτουργία του στον ίδιο χώρο το 2o εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Ζωγράφου. Στα εξατάξια γυμνάσια αρρένων εκείνη την εποχή φοιτούσαν και μερικά κορίτσια αλλά μόνο στα πρακτικά τμήματα. Από το 1976 με το Ν 309/1976 (ΦΕΚ Α΄/100) δημιουργούνται τα τριτάξια Γυμνάσια και τριτάξια Λύκεια και τα σχολεία διαχωρίζονται σε 1ο Γυμνάσιο Αρρένων και 1ο Λύκειο Αρρένων και αντίστοιχα 2ο Γυμνάσιο Αρρένων και 2ο Λύκειο Αρρένων.
Από το σχολικό έτος 1979-1980, με την απόφαση Δ/28516 του ΥΠΕΠΘ,(ΦΕΚ 714/79, τ. Α΄) για την μετατροπή των Σχολείων της Μ.Ε.(Μέσης Εκπαίδευσης, τότε) από Αρρένων και Θηλέων σε μικτά, τα σχολεία αρχίζουν να λειτουργούν ως μικτά.

Από το σχολικό έτος 2009-2010 το 1ο τριτάξιο Γυμνάσιο Ζωγράφου και το 2ο τριτάξιο Γυμνάσιο Ζωγράφου συγχωνεύονται σε 1ο Γυμνάσιο Ζωγράφου με την απόφαση υπ” αριθμ. 31436/Δ4, ΦΕΚ 629, 3/04/2009, τευχ. Β΄ και το σχολείο παίρνει τη μορφή με την οποία λειτουργεί σήμερα.

3 σχόλια σχετικά με το “Ιστορικό”

1. Καλησπέρα! Ευχαριστούμε και πάλι για τις πολύτιμες πληροφορίες σας. Είμαι σε φάση αναζήτησης:ψάχνουμε τα έγγραφα σχετικά με την κυριότητα του κτιρίου του σχολείου… Κανείς δεν γνωρίζει που ανήκει το σχολικό κτίριο
    1η απορία: τί θέλετε να πείτε με τη λέξη “Δημοσηντηρητο”,
    2η απορία: ήταν παρἀρτημα και των τριών σχολείων συγχρόνως ή σε διαφορετικές περιόδους το καθένα;
    3η απορία; γνωρίζετε πότε έγινε μεικτό γυμνάσιο; το 1952 ή σε άλλη χρονολογία;
    Ευχαριστώ και καλό βράδυ,κυρία Φαρμάκη-Καραδήμα.
    Χρυσούλα Καραμάτσιου

2. Το πρωτο Γυμνασιο στον Δημο Ζωγραφου λειτουργησε το 1952 ως παραρτημα του 2ου Γυμνασιου Θηλεων Αθηνων(Μαρασλειο) και των 3ου και 10ου Γυμνασιων Αμπελοκηπων. Λειτουργησε με τις δυο πρωτες ταξεις ηταν Δημοσηντηρητο! και ηταν το ΠΡΩΤΟ ΜΙΚΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!!!!!!!!!