Προγραμματισμός δράσεων

Προγραμματισμός  δράσεων του  Συλλόγου Γονέων του 1ου Γυμνασίου Βούλας  για το σχολικό έτος: 2015 -2016

1. Πρόταση για αλλαγή κάποιων κατεστραμμένων θρανίων και καρεκλών.
  1. Πρόταση για αλλαγή αλουμινίων.
  1. Αγορά νέων πύργων στους υπολογιστές.
  1. Αντικατάσταση κάποιων κάδων σκουπιδιών του σχολείου στον προαύλιο χώρο με πιο μαλακούς, όχι τσίγκινους.
  1. Αντικατάσταση εντοιχιζόμενων δοχείων υγρού σε μία τουαλέτα.

6. Τοποθέτηση όλων των κουρτινών.

1. Δημιουργία του Αρχείου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
  2.  Προτροπή εθελοντικής αιμοδοσίας μετά από επιστολή από τη Διεύθυνση Κοινωνικής Πολιτικής Παιδείας Αθλητισμού και Πολιτισμού, Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης.
  1. Συγκέντρωση τροφίμων, ρούχων, χαρτικών, φαρμάκων για: το παιδικό χωριό SOS, για την Κιβωτό και για τους πρόσφυγες. Επίσης γαντιών για το ΠΙΚΠΑ.(Θα στείλουμε κατάλογο για το καθένα)

Προτάσεις και για φιλανθρωπίες σε φιλοζωικές οργανώσεις.

1. Αποφοίτηση και Λευκώματα των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου.
  1. Χοροεσπερίδα μαθητών (Χριστουγεννιάτικος χορός) στην Πνευματική Εστία της  Βούλας  στις 18/12/2014.
  1. Χριστουγεννιάτικο μπαζάρ με γλυκά (Bake sale) /την ημέρα των ελέγχων.(Όποια μαμά ή και μπαμπάς φτιάχνει ωραία γλυκά, να φέρει)
  1. Ημερολόγια για το νέο έτος.
  1. Βασιλόπιτες την πρώτη βδομάδα μετά τις γιορτές, που φτιάχνουν οι μαμάδες.
  1. Δώρα για τα παιδιά (που θα τύχουν το φλουρί)
  1. Βραδιά γονέων – κοπή πίτας.
  1. Προτάσεις για γραμμή επικοινωνίας με δημόσια νοσοκομεία για τους εφήβους, ενημέρωση στα παιδιά για το BULLYING, κυκλοφοριακή αγωγή για τα παιδιά, ενημέρωση για το διαδίκτυο και μέτρα πρόληψης από τους κινδύνους.
  1. Πρόταση για ΑΚΑΔΗΜΊΑ ΓΟΝΕΩΝ (Συναντήσεις τη δεύτερη Τετάρτη κάθε μήνα στο Ξενοδοχείο President)/από την μονάδα εφηβικής υγείας Νοσοκομείο Παίδων.
  1. Στήριξη στις χοροεσπερίδες των μαθητών.
  1. Συνεδρίες με ψυχολόγους για διάφορα θέματα που αφορούν τους εφήβους
  1. Ενημέρωση από το ΚΕΘΕΑ
  1. Σκούρες κουρτίνες αυλαίας στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.
  1. Προτροπή σε γονείς που βάζουν ζώα στον προαύλιο χώρο του σχολείου, να μην μπαίνουν μέσα (λόγω ΠΡΩΤΕΑ και ΘΕΤΙΣ)
  1. Σε όποια πολύ δύσκολη οικονομική/ιδιαίτερη/ψυχολογική κατάσταση συμβαίνει σε μαθητή ή γονιό του σχολείου μας, θα συνδράμουμε στη στήριξή του.

Οποιαδήποτε πρόταση, προσφορά ή δωρεά από  τους γονείς

είναι δεκτή.

Ετήσια συνδρομή=20 ευρώ

Σας ενημερώνουμε ότι:

Είμαστε σε διαρκή επικοινωνία με την Διευθύντρια  κ. Κασκαντάμη Μαρία για οποιοδήποτε θέμα αφορά τους μαθητές και τους γονείς, της αρμοδιότητάς μας.

Επικοινωνείτε μαζί μας:

• μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου μας. Ευχαριστούμε την κυρία Γαρδίκη για την πολύτιμη βοήθειά της σε αυτό.
  • μοιράζονται χαρτιά στους μαθητές για ενημέρωση
  • ενημερώνεστε με sms στο κινητό σας.
  • και για πρώτη φορά φέτος στo email σας.(όσοι μας το έχετε δώσει)

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους εθελοντές γονείς για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο διδασκόντων  για το καθημερινό του έργο.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως την κ. Κασκαντάμη για την άμεση ανταπόκρισή της στα θέματά μας .

Ευχαριστούμε την τοπική Διοίκηση για τη στήριξή της σε ό,τι ζητήσαμε!

«Σας θέλουμε όλους παρόντες στις συναντήσεις μας , για να μπορούμε να επικοινωνούμε  ακόμη καλύτερα με τα παιδιά μας!»

Το Δ.Σ.  του Συλλόγου Γονέων

1ου Γυμνασίου Βούλας