sl-1_960_400_960_400_960_400

Πιστοποίηση Μαθητών στις Τ.Π.Ε.

new_animation

Η πιστοποίηση μαθητών σε ικανότητες Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) είναι μια οργανωμένη εξεταστική διαδικασία μέσω υπολογιστή κατά την οποία διαπιστώνεται αν ο μαθητής έχει αποκτήσει ικανότητες αξιοποίησης Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην καθημερινή του ζωή.

Στην τρέχουσα φάση, κάθε μαθητής που τελείωσε την Γ” Γυμνασίου το σχολικό έτος 2013-2014 θα μπορεί να υποβάλει αίτηση μέσω του πληροφοριακού συστήματος του έργου για συμμετοχή του στις εξετάσεις πιστοποίησης. Οι εξετάσεις πιστοποίησης θα διεξαχθούν το φθινόπωρο του 2014 με έναρξη αρχές Νοεμβρίου. Η διεύθυνση του κόμβου του έργου είναι:

Εκεί θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για το έργο, δοκιμασίες, οδηγίες κ.λ.π..Θα γίνει δημόσια ανακοίνωση στον κόμβο του έργου  για το ακριβές χρονικό διάστημα που οι μαθητές θα μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις.