Πιστοποίηση Μαθητών στις Νέες Τεχνολογίες

2η περιόδος εξετάσεων πιστοποίησης μαθητών της Δ/θμιας εκπαίδευσης στις ΤΠΕ

Η πιστοποίηση μαθητών σε ικανότητες Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) είναι μια οργανωμένη εξεταστική διαδικασία μέσω υπολογιστή κατά την οποία διαπιστώνεται αν ο μαθητής έχει αποκτήσει ικανότητες αξιοποίησης Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην καθημερινή του ζωή.

Στην τρέχουσα φάση, κάθε μαθητής που φοιτά στην Γ’ Γυμνασίου  ή στην Α΄Λυκείου το σχολικό έτος 2015-2016 θα μπορεί να υποβάλει αίτηση μέσω του πληροφοριακού συστήματος του έργου για συμμετοχή του στις εξετάσεις πιστοποίησης, για το επίπεδο εξετάσεων Γυμνασίου. Οι εξετάσεις πιστοποίησης θα διεξαχθούν σε ελεγχόμενη γεωγραφικά κλίμακα στα τέλη ΟκτωβρίουΗ διεύθυνση του κόμβου είναι:

Εκεί θα βρείτε αναλυτικές πληροφορίες για το έργο, δοκιμασίες, οδηγίες κ.λ.π. κι εκεί θα υποβάλλονται οι αιτήσεις των μαθητών.

Διαβάστε περισσότερα εδώ:  ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΔΕ ΣΤΙΣ ΤΠΕ 2η περ