Προγραμματισμός δράσεων

Προγραμματισμός  δράσεων του  Συλλόγου Γονέων του

1ου Γυμνασίου Βούλας  για το σχολικό έτος: 2014 -2015

1.  Βαφή της αίθουσας τεχνολογίας και των διαδρόμων  το Σάββατο 15/112014. Ανάγκη εθελοντών.
  2. Αγορά  αρωματικών φυτών για τον κήπο του σχολείου, όπου οι ίδιοι οι μαθητές θα φυτέψουν στο πλαίσιο δράσης τους.
  3. Συνεργασία με τους μαθητές για τον τηλεμαραθώνιο Αγάπης της UNICEF, με αφορμή τον οποίο θα στηθεί «κουμπαράς» στην είσοδο του σχολείου. Φέτος η Ελληνική Επιτροπή της UNICEF συνεργάζεται με τα ΠΙΚΠΑ και το Κέντρο Βρεφών Μητέρα.
  4. Συνάντηση με τον Ψυχολόγο κ. Καρπενισιώτη με  θέμα: BULLYING – ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ Δευτέρα 15/12/2014
  5. Ενημέρωση των γονέων από το ΚΕ.Θ.Ε.Α., στο πλαίσιο προληπτικών  μέτρων για τα ναρκωτικά.
  6. Δημιουργία «Τράπεζας αίματος» σε συνεργασία με δημόσιο νοσοκομείο για  όλους τους μαθητές του 1ου Γυμνασίου Βούλας  που θα ισχύει για πάντα. Πρόταση για  εθελοντές αιμοδότες.
  7. Χοροεσπερίδα  μαθητών (Χριστουγεννιάτικος χορός) στην Πνευματική Εστία της Βούλας στις 19/12/2014.
  8. Μπαζάρ με γλυκά akesale) την ημέρα των ελέγχων.
  9. Βασιλόπιτες και δώρα παιδιών (που  θα τύχουν το φλουρί).
  10. Χορός γονέων – κοπή πίτας.
  11. Γραμμή επικοινωνίας με δημόσια νοσοκομεία για τους εφήβους.
  12. Ενημέρωση στα παιδιά για το  BULLYING
  13. Κυκλοφοριακή αγωγή για τα παιδιά.
  14. Πρόταση για Σύλλογο Πολυτέκνων Ανατολικής Αττικής.
  15. Συνάντηση με τον φυσίατρο Μουρούτη Κωνσταντίνο.
  16. Χοροεσπερίδες μαθητών.
  17. Αποφοίτηση και Λευκώματα των μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου.

Τα έσοδα των  παραπάνω, έχουν  σκοπό:

• την αγορά νέων πύργων για τους υπολογιστές

• ανεμιστήρες (αν κριθούν κατάλληλοι)

• αλουμίνια

• καινούριες κουρτίνες (ώστε να διευκολύνεται η βιντεοπροβολή) σε  όλες τις αίθουσες –  στην αρχή της

επόμενης σχολικής χρονιάς.

Στη διάρκεια της χρονιάς θα διοργανωθούν από τους μαθητές σε συνεργασία με εμάς φιλανθρωπίες σε οργανώσεις όπως:  «Το παιδικό χωριό sos”, “Το χαμόγελο του  παιδιού», «φιλοζωικές οργανώσεις» κ.α.

Οποιαδήποτε πρόταση,προσφορά ή δωρεά από  τους γονείς είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ενημερώνουμε ότι:

• Είμαστε σε διαρκή επικοινωνία με την Διευθύντρια  κ.Κασκαντάμη  Μαρία για οποιοδήποτε θέμα αφορά τους μαθητές και τους γονείς, της αρμοδιότητάς μας.
  • Επικοινωνείτε μαζί μας μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου μας:1o Γυμνάσιο Bούλας. Ευχαριστούμε την κυρία Γαρδίκη για την πολύτιμη βοήθειά της σε αυτό.
  • Μοιράζονται έγγραφα στους μαθητές για ενημέρωση.
  • Ενημερώνεστε με sms  στο κινητό σας.

Ετήσια συνδρομή=20 ευρώ

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους εθελοντές γονείς για την πολύτιμη βοήθειά τους.

Ευχαριστούμε όλο το σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μας για την πολύτιμη προσφορά του.

Ευχαριστούμε ιδιατέρως την κ. Κασκαντάμη για την άμεση ανταπόκρισή της στα θέματά μας.

Σας θέλουμε όλους παρόντες στις συναντήσεις μας , για να μπορούμε να επικοινωνούμε  ακόμη καλύτερα με τα παιδιά μας!

Το Δ.Σ.  του Συλλόγου Γονέων

1ου Γυμνασίου Βούλας