Σχολ. Έτος 2014 – 2015

programs

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων:

• «ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ: ΒΟΥΛΑ – ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΗΠΕΙΡΟΥΣ»  Πολιτιστικό πρόγραμμα (Γαρδίκη Ι., Μεθοδίου Α., Κασκαντάμη Μ.)
  • «ΜΝΗΜΕΙΑ – ΦΑΡΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΓΕΦΥΡΕΣ ΛΑΩΝ» Πολιτιστικό πρόγραμμα (Καλογερόπουλος Ν., Κασκαντάμη Μ., Μεθοδίου Α., Τζίτρου Ε.)
  • «ΒΟΤΑΝΑ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ» Περιβαλλοντικό πρόγραμμα (Τζίτρου Ε., Γαρδίκη Ι., Καλογερόπουλος Ν., Μήλα Δ.)
  • «WIR LERNER DEUTSCH» eTwinning πρόγραμμα (Λαμπροπούλου Π., Ντόγας Χ.)
  • Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα «Αειφόρο Ελληνικό Σχολείο: όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε» που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

εικόνα:     http://dide.ser.sch.gr/ysd/

—————————————————————————————————————————————-

«ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ ΣΧΟΛΕΙΩΝ: ΒΟΥΛΑ – ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ, ΧΤΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΗΠΕΙΡΟΥΣ»  Πολιτιστικό πρόγραμμα (Γαρδίκη Ι., Μεθοδίου Α., Κασκαντάμη Μ.)

Δείτε το blog που δημιουργήθηκε αποκλειστικά για το πρόγραμμα και περιγράφει αναλυτικά όλες τις δράσεις του εδώ.

—————————————————————————————————————————————-

«WIR LERNER DEUTSCH» eTwinning πρόγραμμα (Λαμπροπούλου Π., Ντόγας Χ.)

Επικοινωνία μέσω Skype

Τη Δευτέρα 2 Φεβρουαρίου 2015 το τμήμα Α4 επικοινώνησε μέσω Skype με μαθητές του πολωνικού σχολείου Gimnazjum nr 2 im.dra Jozefa Ostaszewskiego w Mlawie στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning “Wir lernen Deutsch”, το οποίο φέρνει κοντά γερμανομαθείς μαθητές τεσσάρων σχολείων από διαφορετικές χώρες. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα και να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους στα γερμανικά απολαμβάνοντας μία βιωματική μαθησιακή εμπειρία. Υπήρξε ενθουσιασμός από όλους και αναμένονται με αγωνία οι επόμενες επικοινωνίες μέσω Skype.

twin

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Για να δείτε την παρουσίαση, πατήστε πάνω στην εικόνα. Αφού ανοίξει η παρουσίαση, πατήστε στη μαύρη γραμμή κάτω δεξιά στο σημείο που είναι κυκλωμένο με κίτρινο για πλήρη οθόνη και στο σημείο που είναι κυκλωμένο με κόκκινο για έναρξη παρουσίασης.

etw

—————————————————————————————————————————————-

«ΜΝΗΜΕΙΑ – ΦΑΡΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΓΕΦΥΡΕΣ ΛΑΩΝ»

5νθήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο Παρίσι, 18-22 Μαρτίου 2015