Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

—————————————————————————————————————————————————-

Γνωρίζω  τους κινδύνους, μαθαίνω να προστατεύομαι, πλοηγούμαι στο διαδίκτυο με ασφάλεια!

—————————————————————————————————————————————————-

Με την ευκαιρία της παγκόσμιας μέρας ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο, οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Βούλας συμμετείχαν σε ένα σύνολο σχετικών δράσεων που διήρκησαν τις εβδομάδες 10-21  Φεβρουαρίου.

1. Οι μαθητές συμπλήρωσαν ανώνυμα on-line ερωτηματολόγια που κατασκευάστηκαν για τους ίδιους, με σκοπό την διερεύνηση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν κατά την διάρκεια της πλοήγησής τους στο Διαδίκτυο.

2.  Κάθε τμήμα συμμετείχε σε δίωρη παρουσίαση/συζήτηση  με πληροφορίες, εικόνες και video σχετικά με το θέμα. Κατά την παρουσίαση κοινοποιήθηκαν τα αποτελέσματα από τα ερωτηματολόγια και έγινε συζήτηση με τους μαθητές.

3. Σχετικές αφίσες από το  www.saferinternet.gr στόλισαν όλη την εβδομάδα το χώρο του σχολείου μας.

4. Ο συνοπτικός οδηγός προς μαθητές από το www.saferinternet.gr τυπώθηκε σε μορφή φυλλαδίου και διανεμήθηκε σε κάθε μαθητή.

Στην αρχική μας σελίδα προστέθηκε στη δεξιά στήλη νέο πλαίσιο «Ασφαλές Διαδίκτυο» με συνδέσμους προς χρήσιμα άρθρα και οδηγούς χρήσης. Δείτε παρακάτω τον «δεκάλογο» του καλού μαθητή στο Διαδίκτυο.

TOP10_YPOXREWSEIS_904X1280