Γερμανικά και e-twinning

Οι μαθητές συμμετείχαν στο μάθημα των Γερμανικών σε προγράμματα e-twinning, όπου μπόρεσαν να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους σε συνθήκες πραγματικής επικοινωνίας. Η Α΄ Γυμνασίου συνεργάστηκε με μαθητές σχολείου της Σαμψούντας (Samsun) της Τουρκίας, η Β΄ Γυμνασίου με συνομήλικους από σχολείο της Καν (Caen) της Γαλλίας και η Γ΄ Γυμνασίου με μαθητές σχολείου του Στετίνου  (Szczecin) της Πολωνίας. Στα πλαίσια αυτών των προγραμμάτων οι μαθητές χρησιμοποίησαν τα εργαλεία της πλατφόρμας TwinSpace, αντάλλαξαν γράμματα, κατασκευές, e-mails και παρουσιάσεις και επικοινώνησαν σε chatroom και μέσω skype.

Υπεύθυνη ήταν η καθηγήτρια γερμανικών κ. Λαμπροπούλου. Παρακάτω μπορείτε να πάρετε μία μικρή γεύση από τη δουλειά των μαθητών:

εδώ