Συμμετοχή σε διεθνές συνέδριο

Ο Όμιλος για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων ήταν ο διοργανωτής του  Διεθνούς Συνεδρίου με θέμα: «ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ – Μοναδικό Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς – Η Επιστροφή των Μαρμάρων». Το συνέδριο έλαβε χώρα τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου στον Πολιτιστικό Πολυχώρο ΑΘΗΝΑΪΣ στον Κεραμεικό. Στόχος του συνεδρίου ήταν η ευρύτερη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της ελληνικής κοινωνίας σχετικά με τη σημασία της επιστροφής των γλυπτών του Παρθενώνα και τη συμμετοχή της τοπικής κοινωνίας.

Το συνέδριο πλαισιώθηκε από Έκθεση Εικαστικών με τη συμμετοχή καλλιτεχνών της Ανώτατης Σχολής Καλών Τεχνών αλλά και Παιδική Έκθεση Εικαστικών με τη συμμετοχή μαθητών από σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το σχολείο μας συμμετείχε με μια συλλογική δημιουργία μαθητών πάνω στο θέμα:

IMG_3151_new

GREECE IS OUR HOME