Εθνική Ομάδα Ρυθμικής Γυμναστικής της Δανίας

Η Εθνική Ομάδα Ρυθμικής Γυμναστικής της Δανίας  στο 1ο Γυμνάσιο Βούλας

Μια διαφορετική εμπειρία έζησαν οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Βούλας, καθώς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο Κλειστό Γυμναστήριο του βόλεϊ επίδειξη ρυθμικής γυμναστικής από την Εθνική Ομάδα Ρυθμικής Γυμναστικής της Δανίας. 50 αθλητές ηλικίας 12-17 ετών ταξίδεψαν μαζί με τους προπονητές τους στη χώρα μας για μία εβδομάδα. Το πρόγραμμα των παραστάσεών τους διοργάνωσε ο Δήμος Βούλας Βάρης Βουλιαγμένης με πρωτοβουλία και προσωπική ευθύνη της Δημοτικής Συμβούλου κ. Μαρίας Σίνα.

Ατομικές ασκήσεις, ομαδικές παραστάσεις, άλματα, ασκήσεις στο τραμπολίνο, περίπλοκα χορευτικά σύνολα περιλάμβανε η παράσταση. Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Βούλας κατενθουσιασμένοι παρακολουθούσαν την προσπάθεια των αθλητών και τους επιβράβευαν με το χειροκρότημά τους.Ήταν πράγματι μια ξεχωριστή εμπειρία!