Kανονισμός Δανεισμού

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΕΠΕΑΕΚ

• Κάθε μέλος της σχολικής κοινότητας μπορεί να γίνει μέλος της βιβλιοθήκης, αρκεί να συμπληρώσει τη σχετική αίτηση-δήλωση (αίτηση-καθηγητή ή αίτηση-μαθητή), μέσω της οποίας δηλώνει ότι αποδέχεται τους κανόνες δανεισμού υλικού της βιβλιοθήκης.
  • Η βιβλιοθήκη είναι δανειστική για όλο το υλικό της, εκτός από εκείνο το υλικό που έχει χαρακτηρισθεί ως υλικό σπάνιο ή αναφοράς (εγκυκλοπαίδειες, περιοδικά, λεξικά) ή έχει δεσμευτεί λόγω ομαδικής σχολικής εργασίας.
  • Όλα τα μέλη μπορούν να δανειστούν μέχρι 2 τεκμήρια για διάστημα 15 ημερών. Το δανεισμένο υλικό μπορεί να ανανεωθεί για άλλο ένα διάστημα 3 ή 5 ημερών (αναλόγως του δανεισμένου υλικού), με την προϋπόθεση να μην έχει γίνει κράτησή του από άλλο μέλος. Το μέλος που επιστρέφει δανεισμένο υλικό μπορεί να το δανειστεί ξανά μετά από μια εβδομάδα.
  • Τα μέλη που είναι χρεωμένα με ληξιπρόθεσμο υλικό δεν έχουν δικαίωμα άλλου δανεισμού. Το δανεισμένο υλικό δεν μεταφέρεται σε άλλο μέλος. Ο καθένας δανείζεται για τον εαυτό του.
  • Οι χρήστες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις, σημειώσεις, «τσαλακώματα» στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή καταστρέφει υλικό, υποχρεούται να το αντικαταστήσει ή αν αυτό δεν είναι δυνατόν να καταβάλει το αντίτιμο της τρέχουσας αξίας του.
  • Δεν επιτρέπεται η εξαγωγή υλικού από τη βιβλιοθήκη, αν δεν έχει περάσει από τη διαδικασία δανεισμού.