Συγχαρητήρια επιστολή στην περιβαλλοντική μας ομάδα

Συγχαρητήρια στην περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας για τη συμμετοχή της στο 12ο Μαθητικό Συνέδριο για το Περιβάλλον που έγινε στις 10.2.2011 στο Ινστιτούτο Goethe στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα έλαβε μέρος με το πρόγραμμα “Δημιουργώντας την πράσινη γωνιά μας” με υπευθυνες καθηγήτριες τις κυρίες Ν.Κουσουρέτα, Μ. Νικολαΐδου και Π. Μαλλιαρού.

Το 12ο Μαθητικό Συνέδριο που τιτλοφορείται «Περιβάλλον και Υγεία του Παιδιού» βασίζεται στο πλαίσιο του προγράμματος δράσης «Υγεία και Περιβάλλον των παιδιών για την Ευρώπη» (CEHAPE) (Children Environment and Health Action Plan for Europe). Το πρόγραμμα αυτό ορίζει συγκεκριμένα μέτρα για τον περιορισμό της επίδρασης που έχουν στην υγεία των παιδιών η ατμοσφαιρική ρύπανση, το νερό, τα χημικά και οι τραυματισμοί.

Η συγχαρητήρια επιστολή της ΔΔΕ Δυτικής Θεσσαλονίκης -Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (αρχείο pdf).

Συγχαρητήρια στους συναδέλφους και στα παιδιά.
Πάντα τέτοια όμορφα πράγματα. Για έναν καλύτερο κόσμο.
Δημήτρης Γ. Στότας