Συμμετοχή στο πρόγραμμα AIESEC

Το σχολείο μας για πρώτη φορά τη φετινή σχολική χρονιά συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της AIESEC, που δίνει τη δυνατότητα σε φοιτητές του εξωτερικού να διδάξουν σε ελληνικά σχολεία.

H AIESEC είναι ο μεγαλύτερος, διεθνής, μη κυβερνητικός οργανισμός στον κόσμο, με παρουσία σε 124 χώρες και 2400 Πανεπιστήμια, μεταξύ των οποίων και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με το οποίο συνεργάζεται το σχολείο μας.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην κατανόηση της παγκόσμιας κουλτούρας (cultural understanding-citizen of the world) και ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων: διαχείριση χρόνου και ομάδας, ανάληψη πρωτοβουλιών και παρουσίασης, επικοινωνιακές ικανότητες και αναγνώριση και έκφραση προσωπικών αξιών και ικανοτήτων. Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από 22 Φεβρουαρίου μέχρι τέλη Μαρτίου, γλώσσα εργασίας θα είναι τα Αγγλικά και θα συμμετέχουν σε αυτό, κατόπιν κλήρωσης, τρία τμήματα της Γ’ τάξης (Γ2, Γ3 και Γ4).