Εθνική ετικέτα ποιότητας eTwinning

για το πρόγραμμα

«Eating in eTwinning: Wer bist du, was isst du”?”

S1350015

Το σχολείο μας συγχαίρει τους μαθητές των τμημάτων Β3 και Γ1 και τις εκπαιδευτικούς κ. Κουβέλα, κ.Κωνσταντινίδου, κ.Νικολαΐδου, κ. Μαλλιαρού, κ. Μονέφτση και κ. Τσιούντου, που συμμετείχαν πέρσι στο πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης eTwinning με τίτλο: «Eating in eTwinning: Wer bist du, was isst du”?”, για την εξαιρετική δουλειά τους η οποία και βραβεύτηκε από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning με ετικέτα ποιότητας.

Κατά τη διάρκεια της περσινής σχολικής χρονιάς, οι μαθητές συνεργάστηκαν με μαθητές του Γαλλικού σχολείου College Pasteur, Vrigne Aux Bois, με σκοπό να ανακαλύψουν ο ένας τον άλλο μέσω των διατροφικών συνηθειών τους. Yλοποίησαν διαθεματικές συνεργατικές δραστηριότητες μέσα και έξω από την τάξη, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Οικιακής Οικονομίας, των Γερμανικών, των Αγγλικών και της Πληροφορικής. Επικοινώνησαν και συνεργάστηκαν ασύγχρονα και σύγχρονα με τους μαθητές των άλλων σχολείων στη Γερμανική και στην Αγγλική γλώσσα. Μαγείρεψαν στο σχολείο, έκαναν εξορμήσεις εκτός σχολείου και χρησιμοποιώντας εργαλεία δημιουργίας βίντεο, παρουσιάσεων και σύγχρονης επικοινωνίας αντάλλαξαν πληροφορίες, συνταγές, κουίζ και έφτιαξαν ένα «βιβλίο μαγειρικής», βάση του οποίου στο τέλος της σχολικής χρονιάς όλοι μαζί οργάνωσαν και πρόσφεραν στους καθηγητές τους έναν «Ευρωπαϊκό μπουφέ».