Εκπροσώπηση του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο eTwinning!

Το Ευρωπαϊκό Συνέδριο eTwinning 2013, πραγματοποιήθηκε στη Λισσαβώνα της Πορτογαλίας μεταξύ 14 και 16 Μαρτίου 2013. 500 εκπαιδευτικοί, πρεσβευτές και μέλη των Εθνικών Υπηρεσιών Στήριξης από 33 χώρες καθώς και μέλη της Κεντρικής Υπηρεσίας eTwinning συναντήθηκαν για να παρακολουθήσουν το συνέδριο με θέμα «Citizenship & school collaboration», να βραβεύσουν τα καλύτερα έργα eTwinning της χρονιάς και να συζητήσουν για την επίδραση των συνεργασιών eTwinning στη διαμόρφωση ενεργών Ευρωπαίων πολιτών.

Από το σχολείο μας, στο συνέδριο συμμετείχε η καθηγήτρια Πληροφορικής Μονέφτση Άννα. Η κ. Μονέφτση είπε για τις εντυπώσεις της από τη συμμετοχή της στο συνέδριο, τα εξής: «Η συμμετοχή μου στο συνέδριο αυτό μου έδωσε τη δυνατότητα, τόσο μέσα από την παρακολούθηση των διαφόρων ομιλιών και των εργαστηρίων όσο και μέσα από την ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων με άλλους εκπαιδευτικούς, να ανανεώσω τις γνώσεις μου και τις διδακτικές μου πρακτικές πάνω σε διάφορα θέματα, αλλά και να ενημερωθώ και να προβληματιστώ σχετικά με τη διαμόρφωση ενεργών Ευρωπαίων πολιτών. Ήταν η πρώτη συμμετοχή μου σε ένα τέτοιας ευρείας κλίμακας Ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό συνέδριο, μια μοναδική εμπειρία».