Μέσα σε ζεστό εορταστικό κλίμα πραγματοποιήθηκε, για πολλοστή φορά, την Παρασκευή 22.12, το Χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας, στο οποίο, οι μαθητές που συμμετείχαν στη διοργάνωση, συγκέντρωσαν ένα αξιοσέβαστο χρηματικό ποσό «κερνώντας» σπιτικά παραδοσιακά γλυκίσματα και χειροποίητες δημιουργίες στα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας. Τα χρήματα και τα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν, θα διατεθούν στο Παιδικό Χωριό SOS στο Πλαγιάρι.

Το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας το 4ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής.  Για 3η συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει σε αυτή τη γιορτή Ρομποτικής που δίνει την ευκαιρία σε  μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου & Λυκείου να διασκεδάσουν και ταυτόχρονα να αναπτύξουν, με ένα μοναδικό τρόπο, πολύτιμες δεξιότητες για το μέλλον τους. Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαγωνιστικό μέρος του Φεστιβάλ με δύο ομάδες (Robodesigners:Δανιηλίδου Αφροδίτη, Ζαφειροπούλου Σεβαστή, Μυστακίδης Στάθης και Πιτσιόρλας Ανδρέας και Robotistes: Βογιατζής Σταύρος, Λικολλάρι Άγγελος και Μιχάλογλου Χάρης) που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και κατέλαβαν στην κατηγορία Γυμνασίου, σε σύνολο 24 ομάδων, την 3η, και 16η θέση αντίστοιχα. Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές της ομάδας Ρομποτικής του σχολείου μας, σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο Φεστιβάλ αλλά και  στους διοργανωτές για την πολύ καλή διοργάνωση! Και του χρόνου!!!