ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΥΚΕΩΝ ΑΠΟ 1/2/2021

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ 2020-2021

Ενημερώνουμε ότι πρόκειται να ξεκινήσει πρόγραμμα Ενισχυτικής διδασκαλίας στα εξής μαθήματα:  Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Αγγλικά. Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα. Ακόμη δεν γνωρίζουμε την ημερομηνία έναρξης, ούτε σε ποιό σχολείο θα γίνονται τα μαθήματα. Δίνεται η δυνατότητα διενέργειας των μαθημάτων μέσω τηλεκπαίδευσης. Θα στείλουμε στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των κηδεμόνων ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, την οποία υποβάλλετε στη διεύθυνση 1gymsykeon@gmail.com. μέχρι 2 Δεκεμβρίου 2020.

Β΄ ΦΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 9/11/2020 ξεκινά η σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση στην πλατφόρμα webex.

Για λόγους ασφαλείας το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του σχολείου καθώς και οι σύνδεσμοι που σας εισάγουν κατευθείαν στις Ψηφιακές Τάξεις θα αποστέλλονται στα email.

Παρακαλούμε να παρακολουθείτε τα Εισερχόμενα του email σας κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, καθώς μπορεί να υπάρξουν νεότερες οδηγίες από το Υπουργείο.

Καλή αρχή!

ΕΚΤΑΚΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας εύχεται σε όλους ασφαλή σχολική χρονιά και καλεί τα μέλη του σε Έκτακτη Γενική Συνέλευση την ΠΕΜΠΤΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2020, ΩΡΑ 18.00΄ στον εξωτερικό χώρο του σχολείου -λόγω των μέτρων που ισχύουν- προκειμένου να συζητηθούν τα προβλήματα που προκύπτουν εξαιτίας της πανδημίας. Επίσης ενημερώνουμε ότι η συνδρομή ανέρχεται στα 5 ευρώ. Η παρουσία όλων είναι απαραίτητη.

Από το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Συκεών.

Έναρξη λειτουργίας της ΕΔΕΑΥ (Ειδική Διαγνωστική Επιτροπή Αξιολόγησης και Υποστήριξης)

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε για την έναρξη λειτουργίας της ΕΔΕΑΥ (Ειδική Διαγνωστική Επιτροπή Αξιολόγησης και Υποστήριξης) στο σχολείο μας, η οποία συγκροτείται από την Διευθύντρια του σχολείου μας, τους εκπαιδευτικούς του Τμήματος Ένταξης, την Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό.

Η Κοινωνική Λειτουργός κ. Δαμιανάκη Ελισάβετ και η Ψυχολόγος κ. Ντότση Αγγελική θα βρίσκονται στο σχολείο μας κάθε Τρίτη 8:30-12:30 με στόχο την υποστήριξη μαθητών, γονέων και καθηγητών σε θέματα που προκύπτουν στο σχολικό πλαίσιο, διαμορφώνοντας το πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες της σχολικής μονάδας.

Θα πραγματοποιηθούν ομαδικές δράσεις στο πλαίσιο όλων των τάξεων.

Επιπλέον μπορείτε να απευθύνεστε στη διεύθυνση για τον προγραμματισμό ατομικών συναντήσεων για τα κάτωθι ζητήματα:

1. μαθησιακές δυσκολίες, αξιολόγηση και υποστήριξη στο σχολικό πλαίσιο
  2. προβλήματα συμπεριφοράς των παιδιών
  3. ψυχολογική υποστήριξη των παιδιών

Διευκρινίζεται ότι οι ατομικές συναντήσεις με μαθητές και μαθήτριες που το επιθυμούν θα γίνονται κατόπιν συνεργασίας μαζί σας και μόνο με την έγγραφη συγκατάθεσή σας σε συνάντηση που θα οριστεί με την ΕΔΕΑΥ τη μέρα και σε ώρες που προαναφέρθηκαν.

Μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου, για να προγραμματίσετε μια συνάντηση (2310203027).

Με εκτίμηση,

Η Διευθύντρια, Ζαφειριάδου Κορνηλία

Η Κοινωνική Λειτουργός, Δαμιανάκη Ελισάβετ

Η Ψυχολόγος, Ντότση Αγγελική

Διαδικτυακή Ενημερωτική Συνάντηση σχετικά με τα μέτρα πρόληψης και τη σωστή χρήση μάσκας για τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ σχετικά με τα μέτρα πρόληψης από τον Κορωνοϊό και τη ΣΩΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ την Παρασκευή 25-09-20 και ώρα 12.00 μ.μ.-13.15 μ.μ.

Η συνάντηση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των σχολικών μονάδων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Στην ημερίδα θα λάβουν μέρος:

Ο κ. Μεταλλίδης Συμεών, Παθολόγος-Λοιμωξιολόγος, Αναπληρωτής Καθηγητής Α.Π.Θ. Α? Παθολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Γ. Ν. ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονίκης
Ο κ. Νίτσας Νικόλαος, Χειρουργός Οφθαλμίατρος- Παιδοφθαλμίατρος, πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης θα παρουσιαστεί σχετική εισηγήση (ενημέρωση, μέτρα πρόληψης, αντιμετώπιση) από τον Λοιμωξιολόγο, καθηγητή του Α.Π.Θ. και θα δοθούν απαντήσεις σε ερωτήσεις που θα τεθούν από εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς.

Για το λόγο αυτό παρακαλούμε, όποιος εκπαιδευτικός, μαθητής ή γονέας έχει σχετικά ερωτήματα, να τα διατυπώσει στην πλατφόρμα που έχει αναρτηθεί στην Ιστοσελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, στη διεύθυνση:

έως την Πέμπτη 24-09-20, ώρα 15:00 μ.μ.

Η ημερίδα θα μεταδοθεί διαδικτυακά μέσω livestreaming από την Ιστοσελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης https://kmaked.pde.sch.gr/site/ και θα παραμείνει αναρτημένη για να είναι στη διάθεση της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Θεωρούμε πως η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η πρόληψη και η καλύτερη πρόληψη επιτυγχάνεται με την ορθή ενημέρωση.

Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ «ΚΑΤΑ…ΤΕΙΧΗ»

ΔΙΑΒΑΣΤΕ.. ΕΔΩ http://1gym-sykeon.thess.sch.gr/katateixh/