Μαρ 18
29
ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:
Σας ενημερώνουμε ότι λόγω των προβλημάτων υδροδότησης το 1ο Γυμνάσιο Συκεών θα παραμείνει κλειστό την Παρασκευή, 30 Μαρτίου.
.

Την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση-ενημέρωση, στο πλαίσιο της Θεματικής εβδομάδας, σχετικά με την «Ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο και τη διαφύλαξη των προσωπικών δεδομένων των εφήβων», από τον ψυχολόγο κ. Αθανάσιο Κανάκη, Αστυνόμο Β’ Υγειονομικού. Οι μαθητές μας να ενημερώθηκαν μέσα από διαλογική συζήτηση και γλαφυρά παραδείγματα για τους κινδύνους που, παρά την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητά του, κρύβει το Διαδίκτυο.

1η και 2η θέση του 1ου Γυμνασίου Συκεών στον προκριματικό Περιφερειακό Διαγωνισμό Κεντρικής Μακεδονίας, του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO Hellas

Την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018 διεξήχθη στο Κολλέγιο Ανατόλια ο προκριματικός Περιφερειακός Διαγωνισμός Κεντρικής Μακεδονίας του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO Hellas. Οι δύο ομάδες του 1ου Γυμνασίου Συκεών που συμμετείχαν στο διαγωνισμό: “Robotistes” (Ζαφειροπούλου Σεβαστή, Βογιατζής Σταύρος , Λικολλάρι Άγγελος) και “Robodesigners” (Δανιηλίδου Αφροδίτη, Μυστακίδης Ευστάθιος και Πιτσιόρλας Ανδρέας) κατέλαβαν στην Κατηγορία Γυμνασίου την 1η και 2η θέση αντίστοιχα. Συγχαρητήρια στους μαθητές και των 2 ομάδων που δούλεψαν με κέφι, έμαθαν πολλά και αντιπροσώπευσαν επάξια το σχολείο μας! Και του χρόνου!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών του 1ου Γυμνασίου Συκεών,

τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2018 σας καλούμε για την επίδοση των ελέγχων των παιδιών σαν κατά τις ώρες 13-30′-15:00′.

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη νέα Υπουργική Απόφαση, καταργείται η διάκριση απουσιών σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση, όταν ο μαθητής/η μαθήτρια δεν έχει υπερβεί τις εκατόν δεκατέσσερις (114) απουσίες συνολικά.

Η Δ/ντρια

Κορνηλία Ζαφειριάδου

11

Σας ενημερώνουμε ότι στο σχολείο μας λειτουργούν τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας στα μαθήματα:

• Αρχαία ελληνική γλώσσα
  • Μαθηματικά
  • Φυσική
  • Χημεία
  • Αγγλικά

Το πρόγραμμα παρακολουθούν οι μαθητές των Γυμνασίων των Συκεών και του Γυμνασίου Πεύκων. Για το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων και περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνείτε στο τηλ. 2310203027.

11
Την Πέμπτη 21/12/2017 στο πλαίσιο της Δράσης Αποδοχής Διαφορετικότητας, με πρόταση του γυμναστή του σχολείου μας, κ. Αθανάσιου Πούλου, οι μαθητές της Α’ τάξης έπαιξαν μπάσκετ κι άλλα παιχνίδια με νέους κ νέες από ΚΔΑΠ Νεάπολης.

ΠΡΑΞΗ 10

ΘΕΜΑ: «ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟΥ 4ΗΜΕΡΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ»

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γυμνασίου Συκεών καλεί τα μέλη του σε Γενική Συνέλευση την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου και ώρα 6.00 μ.μ.

Ιαν 18
03
Κάτω από (Γενικά) από στις 03-01-2018

Μέσα σε ζεστό εορταστικό κλίμα πραγματοποιήθηκε, για πολλοστή φορά, την Παρασκευή 22.12, το Χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας, στο οποίο, οι μαθητές που συμμετείχαν στη διοργάνωση, συγκέντρωσαν ένα αξιοσέβαστο χρηματικό ποσό «κερνώντας» σπιτικά παραδοσιακά γλυκίσματα και χειροποίητες δημιουργίες στα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας. Τα χρήματα και τα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν, θα διατεθούν στο Παιδικό Χωριό SOS στο Πλαγιάρι.