1ο Γυμνάσιο Παλλήνης

Τηλέφωνα :    210-6666876 , 210-6665940

e-mail : mail@1gym-pallin.att.sch.gr

Σημείωμα Διευθυντή

Αγαπητοί γονείς και μαθητές, Αγαπητοί φίλοι,

Εκ μέρους του εκπαιδευτικού και διοικητικού προσωπικού σας καλωσορίζω στο ιστολόγιο του 1ου Γυμνασίου Παλλήνης.

Το σχολείο μας φέτος συμπληρώνει 48 χρόνια λειτουργίας. Αν και αποτελεί από τα παλαιότερα σχολεία στην περιοχή, το 1ο Γυμνάσιο είναι ένα ζωντανό, σύγχρονο εκπαιδευτικό ίδρυμα που αφουγκράζεται τις νέες ανάγκες και δεδομένα της εποχής και συντονίζεται με τις νέες τεχνολογίες και νέα επιστημονικά και εκπαιδευτικά δεδομένα.

Ο πρωταρχικός σκοπός μας -και αυτόν υπηρετούμε όλοι στη σχολική μας κοινότητα- είναι η παιδεία με τη γενικότερη έννοιά της. Βαθιά επιθυμία είναι να μεταδίδουμε αδιάκοπα τις γνώσεις , τις ιδέες και τις εμπειρίες μας στους νέους, να στεκόμαστε δίπλα τους, να τους παρέχουμε ένα σταθερό σημείο αναφοράς και, αξιοποιώντας τα σύγχρονα παιδαγωγικά μέσα και προσεγγίσεις, να τους μεταλαμπαδεύουμε όλα τα απαραίτητα εφόδια που θα τους καταστήσουν ενεργούς και υπεύθυνους πολίτες μέσα στο ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.

Οι γενικότεροι στόχοι του Συλλόγου Διδασκόντων αποβλέπουν:

• Στην παροχή γνώσεων, με την καλλιέργεια της κριτικής και δημιουργικής σκέψης για τη σωστή κατανόηση και ερμηνεία του φυσικού και κοινωνικού περιβάλλοντος και την ανάπτυξη κλίσεων ή δεξιοτήτων. Η ολόπλευρη και πολυεπίπεδη ανάπτυξη των μαθητών συντελείται μέσα από μια ολοκληρωμένη παιδαγωγική διαδικασία συγκεκριμένων εκπαιδευτικών στρατηγικών και διδακτικών προσεγγίσεων, ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής.
  • Στη συμμετοχή των μαθητών μας σε διεθνείς και πανελλήνιους μαθητικούς διαγωνισμούς και εκπαιδευτικά προγράμματα, με στόχο την καλλιέργεια της άμιλλας και τη γνωριμία και ενασχόλησή τους τους σε ποικίλα εκπαιδευτικά περιβάλλοντα.
  • Στην σύγχρονη προσέγγιση των ξένων γλωσσών με βιωματική επαφή των μαθητών μας με τις τρεις πιο διαδεδομένες διεθνώς γλώσσες: τα Αγγλικά, τα Γαλλικά και τα Γερμανικά. Οι διδάσκοντες βοηθούν τους μαθητές να αποκτήσουν ένα ικανοποιητικό επίπεδο, να συνειδητοποιήσουν την αναγκαιότητα της γλωσσομάθειας και τον ρόλο της στην παγκόσμια κοινότητα.
  • Στην ενσωμάτωση και συμπερίληψη όλων των μαθητών με συμμετοχή τους στις δραστηριότητες της μαθητικής κοινότητας. Το σχολείο μας θέτει ως προτεραιότητα την καλλιέργεια της κοινωνικής και πολιτικής συνείδησης με βιωματικό τρόπο, την προαγωγή της συνεργασίας, τη συλλογικότητα και το δημοκρατικό διάλογο. Η ευθύνη του ατόμου προς την μαθητική κοινότητα και το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο είναι μια διαδικασία καθημερινή, με ανατροφοδότηση και ενεργό ρόλο μαθητών, καθηγητών, γονέων, ψυχολόγων, φορέων του Δήμου Παλλήνης και κοινωνικών υπηρεσιών.
  • Στην αισθητική καλλιέργεια και στην αύξηση της καλλιτεχνικής εμπειρίας έτσι ώστε οι μαθητές να είναι σε θέση να εκτιμούν τα πολιτιστικά αγαθά και να συμβάλλουν οι ίδιοι στην παραγωγή τους, εφόσον το επιλέξουν. Τα μαθήματα μουσικής και καλλιτεχνικών έχουν εξέχουσα θέση. Οι καθηγήτριες δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές να αναδείξουν το ταλέντο τους και να πάρουν αντίστοιχες πληροφορίες επαγγελματικού προσανατολισμού, ώστε οι μαθητές μας να μην προσανατολίζονται μονομερώς στις θεωρητικές ή θετικές επιστήμες.

Τα τελευταία χρόνια, αξιοποιώντας τις δυνατότητες που μας παρέχει η τεχνολογία, και τα διαδικτυακά μέσα, οι γονείς, οι μαθητές, οι φίλοι του σχολείου μας έχουν πλήρη εικόνα της ζωής και των δραστηριοτήτων μας, με πολλά ακόμα σημεία που σκοπεύουμε να βελτιώσουμε ή να υλοποιήσουμε.

Το σχολείο μας είναι ανοικτό στην κοινότητα, με διοργάνωση εορτών, εθελοντικών και περιβαλλοντικών δράσεων. Είναι, επίσης, ανοικτό και δεκτικό σε προτάσεις συνεργασίας με κοινωνικούς φορείς και δίκτυα σχολείων του εσωτερικού και εξωτερικού θέλοντας να καταστήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες ενεργούς σκεπτόμενους πολίτες του μέλλοντος.

Με λίγα λόγια, το εκπαιδευτικό μας ταξίδι συνεχίζεται, έχοντας στη φαρέτρα μας νέα οράματα και αναμορφωμένους σύγχρονους στόχους

ΦΙΛΙΚΑ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΚΡΗΣ