Το ιστολόγιο του 1ου Γυμνασίου Κορωπίου

Ιστοχώρος των φίλων του Σχολείου μας!

Εκδήλωση: Παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος “ο Καβάφης πάει σχολείο,το καβαφικό έργο μέσα από το φωτογραφικό φακό”

Μαρ 201629

Ο ΚΑΒΑΦΗΣ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΑΦΙΣΑ

Ώρες επισκέψεων γονέων

Φεβ 201612

ΩΡΕΣ_ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ_ΓΟΝΕΩΝ_

Εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2014

Ιούλ 20142

Ακολουθήστε το σύνδεσμο Εξετάσεις Σεπτεμβρίου, για να δείτε το Πρόγραμμα Εξετάσεων για τους μετεξεταστέους μαθητές.

Φωτογραφίες από την Γιορτή Αποφοίτησης

Ιούν 201430

Φωτογραφίες από την πολύ επιτυχημένη γιορτή που έγινε στο χώρο του σχολείου την Παρασκευή 27/6/2014.

collage01collage02collage03

Εορταστικές Εκδηλώσεις Ιουνίου

Ιούν 201425

ΤΡΑΓΟΥΔΙ – ΧΟΡΟΣ – ΘΕΑΤΡΟ – ΠΑΙΧΝΙΔΙ

ΠΛΟΥΣΙΑ ΔΩΡΑ

ΚΑΙ … ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ

Slide01

Ακόμη μια χρονιά τελείωσε για όλους μας στο 1ο Γυμνάσιο Κορωπίου. Η παράδοσή μας στις πολιτιστικές εκδηλώσεις και η αγάπη μας για τα παιδιά, μας οδηγούν – όπως κάθε χρόνο – στο πολιτιστικό διήμερο 26 και 27 Ιουνίου, όπου θα αποχαιρετήσουμε τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου και θα υποδεχτούμε το καλοκαίρι!

Με μεγάλη μας χαρά σας προσκαλούμε:

την Πέμπτη 26/6/2014 στο θέατρο του Δημαρχείου Κορωπίου στις 8:00 μ.μ. στη συναυλία με θέμα «Μουσική Κινηματογράφου και Θεάτρου». Συμμετέχουν η χορωδία και η ορχήστρα του σχολείου μας με έργα σε διασκευή, διδασκαλία και διεύθυνση της καθηγήτριας Μουσικής κας Χρύσας Διαγουρτά.

την Παρασκευή 27/6/2014 στο προαύλιο του σχολείου στις 8:00 μ.μ. θα γιορτάσουμε την αποφοίτηση της Γ΄ Γυμνασίου με απονομή μεταλλίων και βραβείων, αναβίωση παραδοσιακών παιχνιδιών, παραδοσιακούς χορούς, θεατρικό και φυσικά πολλές εκπλήξεις!

Ιδιαίτερα πρέπει να αναφέρουμε την κλήρωση πολλών δώρων που θα γίνει, στη διάρκεια της γιορτής, στο πλαίσιο της λαχειοφόρου αγοράς που οργάνωσε ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας. Τα δώρα είναι πολλά και ενδιαφέροντα και στην πλειοψηφία τους είναι προσφορές επαγγελματιών και εμπόρων της πόλης μας.

Επίσης σε χώρο του σχολείου θα υπάρχουν εκθέσεις

• καλλιτεχνικών
  • έργων τεχνολογίας Α΄ και Β΄ Γυμνασίου
  • εργασιών που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια ερευνητικών εργασιών, προαιρετικών προγραμμάτων και διαθεματικών εργασιών.

Η συμμετοχή όλων μας είναι αναγκαία για την επιβράβευση των κόπων των παιδιών μας!

Κλήρωση δώρων την Παρασκευή 27 Ιουνίου

Ιούν 201425

Την Παρασκευή 27 Ιουνίου στη διάρκεια των εκδηλώσεων του σχολείου θα γίνει η κλήρωση της λαχειοφόρου που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, για να βοηθήσει το σχολείο!

Τα δώρα είναι πολλά και σημαντικά!

Μη λείψει κανείς!

Κατάλογος δώρων έχει τοιχοκολληθεί στο σχολείο!

Τα δώρα, στην πλειοψηφία τους, είναι ευγενική προσφορά επαγγελματιών και εμπόρων της πόλης μας τους οποίους ευχαριστούμε θερμά!

Τιμή λαχνού 1 Ευρώ

Πρόγραμμα Εξετάσεων Ιουνίου 2014

Μάι 201427

Ακολουθήστε το σύνδεσμο  Πρόγραμμα Εξετάσεων 2014.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην COSMOTE

Μάι 201420

Την Τρίτη 6 Μαΐου 2014 τα τμήματα  Γ1 και Γ2 του σχολείου μας επισκέφθηκαν το κτήριο της ΟΤΕ-COSMOTE  στην Παιανία.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης έγινε ανάλυση της αρχιτεκτονικής των δικτύων κινητής τηλεφωνίας. Περιγράφηκαν τα όρια ασφαλούς έκθεσης στην ακτινοβολία που ισχύουν Διεθνώς και στην Ελλάδα καθώς και οι βασικές αρχές που ακολουθούνται για το σχεδιασμό των Δικτύων ώστε να μην υπερβαίνονται τα όρια αυτά.

Έγινε επίσκεψη στο κέντρο που ελέγχει τη λειτουργία των σταθμών που αποτελούν το δίκτυο της COSMOTE και  στο υβριδικό σύστημα που δίνει ενέργεια (αιολική και ηλιακή) σε σταθμό κινητής τηλεφωνίας.

Τέλος πραγματοποιήθηκε μέτρηση των επιπέδων ηλεκτρομαγνητικού υποβάθρου κοντά σε σταθμό κινητής τηλεφωνίας και διαπιστώθηκε η συμμόρφωση με τα όρια ασφαλούς έκθεσης.

H επίσκεψη τελείωσε με μια ωραία βόλτα στην ταράτσα των κτιρίων, στην οποία είναι φυτεμένα αρωματικά φυτά και δέντρα, καθώς και με ένα νόστιμο κέρασμα.

Ευχαριστούμε την COSMOTE για τη φιλοξενία.

Γαρδίκη Κατερίνα
Αμουργιανού Δήμητρα

20140506_124457

20140506_131039

Ερωτήσεις – Ασκήσεις Πληροφορικής Γ Γυμνασίου

Μάι 201414

Δείτε τις ασκήσεις ακολουθώντας το σύνδεσμο Πληροφορική Γ Γυμνασίου

Αποκριάτικο πάρτυ

Μαρ 201410

Την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε με τεράστια επιτυχία το αποκριάτικο πάρτυ του σχολείου μας. Οι πρωτότυπες στολές, το κέφι των μαθητών και των καθηγητών και η διασκέδαση χαρακτήριζαν τη γιορτή αυτή. Οι καθηγητές μας και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων φρόντισαν για τη μουσική επιμέλεια της γιορτής, καθώς και για τα εκλεκτά εδέσματα. Τα κομφετί και οι σερπαντίνες πρόσθεσαν μία διαφορετική και ευχάριστη νότα στην καθημερινότητα του σχολείου. Τελικά τις εντυπώσεις των καθηγητών, τόσο για τις στολές όσο και για τη συμπεριφορά των μαθητών, έκλεψε το Γ1 και Γ2.

Και του χρόνου !!!

Σουμαλά Θεοδώρα , Β6

collage01

collage02

« Παλιότερα άρθρα

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Σκακιστική άσκηση

Αυτό είναι το αποτέλεσμα πολλής εργασίας πολύ λίγων ανθρώπων. Η κριτική σας είναι δεκτή, η βοήθειά σας απαραίτητη.

Εμείς ξέρουμε καλά πως … χωρίς όνειρα δεν αρχίζει τίποτε και χωρίς αγρύπνια δεν τελειώνει τίποτε!

Καλή δύναμη σε ό,τι κάνετε.