Unplugged δραστηριότητες στον Προγραμματισμό (Γ’ Γυμνασίου)

Μαρ 201520

Έχοντας ήδη εξοικειωθεί και μάθει αρκετά πράγματα από τον προγραμματισμό στα περιβάλλοντα Scratch (scratch.mit.edu) και αφού κάναμε και κάποια μαθήματα στο περιβάλλον προγραμματισμού Appinventor (appinventor.mit.edu), θεωρήσαμε καλή πρακτική να επαναφέρουμε τη θεωρία στο μυαλό μας:

Τι είναι πρόβλημα;

Τι είναι αλγόριθμος; Πώς σχετίζεται ο αλγόριθμος με ένα πρόβλημα; Ποια κριτήρια πρέπει να έχει μια σειρά οδηγιών ώστε να είναι αλγόριρθμος;

Πώς σχετίζεται ο αλγόριθμος με το Πρόγραμμα;

Τι είναι τα συντακτικά λάθη στον προγραμματισμό; Και τι είναι τα λογικά λάθη;

Τι δουλειά κάνει ο Μεταγλωττιστής / Διερμηνευτής;

… όχι όμως θεωρητικά, αλλά με unplugged δραστηριότητες, δηλαδή δραστηριότητες αλγοριθμικής σκέψης χωρίς υπολογιστή:

Οι δραστηριότητες αυτές είναι:

«Το Πάζλ Ανταλλαγής» [πηγή Swap Puzzle – Teaching London Computing ]

Οι μαθητές καλούνται να επιλύσουν ένα απλό (αρχικά) πάζλ ανταλλαγής. Βασικός σκοπός δεν είναι η επίλυση του παζλ, αλλά η σχεδίαση και καταγραφή μιας σειράς εντολών που να το κάνει, τέτοιες που να μπορεί να τις ακολουθήσει ο καθένας. Οι εντολές αυτές θα πρέπει να λύνουν το παζλ με το μικρότερο δυνατό αριθμό κινήσεων, ώστε ο αλγόριθμος να είναι όσο πιο αποδοτικός γίνεται. Αφού ολοκληρώσουν την καταγραφή, οι μαθητές περνούν στο στάδιο της δοκιμής, παίζοντας οι ίδιοι τον ρόλο των γιγάντιων κομματιών πάνω στο ταμπλό με αντίπαλο τον χρόνο και ελέγχοντας αν η λύση που έδωσαν είναι σωστή. [πηγή μετάφρασης: ΣΕΠ Χίου]

WP_20150310_009

2η άσκηση με 5 καρέκλες

το φύλλο σύνταξης των εντολών

«Οι φίλοι μου της Ρομποτικής» [πηγή Thinkersmith, My Robotic Friends ]

Εδώ οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες καλούνται αρχικά να εξοικειωθούν με τη γλώσσα των ρομπότ που περιλαμβάνει τις κινήσεις: κινησεις. Μόλις οι μαθητές είναι έτοιμοι, τα ρομπότ κάθε ομάδας εγκαταλείπουν την αίθουσα. Παίρνουν μαζί τους ένα σετ πλαστικών ποτηριών για να κάνουν προπόνηση μόνοι τους. Τα υπόλοιπα μέλη των ομάδων λαμβάνουν ένα επιθυμητό τελικό σχηματισμό ποτηριών και ένα σετ ποτηριών σε στοίβα. Σκοπός είναι να γράψουν τη σειρά των εντολών που θα αποφέρει το τελικό αποτέλεσμα. Ο χρόνος τρέχει… και όταν παρέλθει, καλούνται πίσω τα ρομπότ. Ο κανόνας λέει ότι κανείς δε μιλάει. Τα ρομπότ φτάνουν στις ομάδες τους και με ρομποτική ησυχία, εκτελούν τον κώδικα που έγραψε η ομάδα τους.

Εξοικείωση (όλοι μαζί)

Μάθαμε τη "γλώσσα"

Μάθαμε τη “γλώσσα”

1ο Πρόγραμμα