ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ
Παρασκευή, 31 Ιανουαρίου 2014, 15:47
Από: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ | Κάτω από: Περιβάλλον

Παρασκευή 17-1-2014:Καθαρισμός αυλής και αίθριου από την περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου

Την Παρασκευή ,στις 17 Ιανουαρίου 2014 από τις 14.15 μέχρι τις 15.30 ,τα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας αλλά και πολλοί μαθητές του σχολείου που δεν ανήκουν σ αυτήν, εφοδιασμένοι με μεγάλες σακούλες και γάντια, πραγματοποίησαν καθαρισμό στην αυλή, τα γήπεδα και το αίθριο του σχολείου .Η αλήθεια είναι ότι το αποτέλεσμα ήταν αφενός θεαματικό( πάνω από δεκαπέντε μεγάλες σακούλες σκουπιδιών!) αλλά συγχρόνως απογοητευτικό για το επίπεδο της καθαριότητας που επικρατούσε..Ένα αποτέλεσμα που δηλώνει απερίφραστα την ανάγκη για ευαισθητοποίηση του καθενός από μας ώστε να βελτιωθεί το επίπεδο της καθαριότητας-πολιτισμού του σχολείου μας.

Η περιβαλλοντική μας ομάδα σας καλεί να βοηθήσετε στη βελτίωση της εικόνας των χώρων του σχολείου μας, συμβάλλοντας κι εσείς με διάφορους τρόπους:

Α) πετώντας τα σκουπίδια σας στους ειδικούς κάδους

Β)συμμετέχοντας στα προγράμματα ανακύκλωσης που ξεκινούν άμεσα(γυαλιού, χαρτιού, πλαστικού, αλουμινίου ,μπαταριών)

Γ)συμμετέχοντας στο πρόγραμμα κομποστοποίησης που σύντομα ξεκινά στο αίθριο του σχολείου μας

Δ)και βέβαια αποφεύγοντας τις περιττές συσκευασίες αλλά και την υπερκατανάλωση προϊόντων που οδηγούν σε αύξηση των απορριμμάτων

katharismos1katharismos4katharismos3katharismos2