Ωρολόγιο Πρόγραμμα Μαθητών (Δευ 30 Σεπ)

Πρόχειρο Ωρολόγιο Πρόγραμμα Ημέρας

11:45 ΦΥΣ ΙΣΤ ΑΜΤ ΜΑΘ ΚΠΑ
12:30 ΑΓΓ ΓΛΔ ΚΠΑ ΘΡΗ ΕΔΞ
13:15 ΑΜΤ ΠΛΗ ΑΓΛ ΜΟΥ ΠΛΗ

Αγιασμός για την νέα σχολική χρονιά

1ο Γυμνάσιο Ελασσόνας

Ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2024, στις 9:00 στο προαύλιο του σχολείου.

Από την Διεύθυνση

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2023 – 2024

Τη Δευτέρα 27/5/2024 και ώρα 09:15 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα “Βασίλειος Φαρμάκης” παρουσίαση των δράσεων και προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων της τρέχουσας σχολικής χρονιάς, παρουσία μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων. Η εκδήλωση γίνεται με την υποστήριξη του Δήμου Ελασσόνας και τη δωρεάν παραχώρηση της αίθουσας.

Πείραμα Ερατοσθένη

Τα τμήματα Β1΄, Γ1 και Γ4΄ του σχολείου μας, με την καθοδήγηση  των εκπαιδευτικών Β. Αντωνιάδου, Μ. Κατή, Θ. Σαμαρτζή και Ν. Σκυβαλίδα, συμμετείχαν και φέτος κατά την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024, στην πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2024» (Έγκριση Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. με Αρ. Πρωτ. 121603/ΓΔ4/27-10-2023).

Το Πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα 10 πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής και διοργανώνεται από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.), σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.).

Ο Ερατοσθένης τον 3ο αι. π.Χ, πραγματοποιώντας το πείραμα, μέτρησε τη γωνία μεταξύ του ήλιου και ενός κάθετου ραβδιού στην Αλεξάνδρεια και την Συήνη (Ασουάν) κατά την ημέρα της θερινής ισημερίας χρησιμοποιώντας «βηματιστές» της εποχής για τη μέτρηση αποστάσεων και βασικές αρχές της τριγωνομετρίας. Με βάση αυτή τη μέτρηση, κατάφερε να υπολογίσει την περιφέρεια της Γης.

Για εκπαιδευτικούς λόγους, η μέθοδός του εφαρμόζεται έως και σήμερα από μαθητές, ώστε -χρησιμοποιώντας βασικά στοιχεία τριγωνομετρίας- να υπολογίζουν την περιφέρεια του πλανήτη μας. Οι ισημερίες και τα ηλιοστάσια αποτελούν ιδανικές ημερομηνίες για την πραγματοποίηση του ιστορικού πειράματος του Ερατοσθένη.

Την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα η νύχτα και η ημέρα να έχουν ίση διάρκεια σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας. Έτσι, επαναλαμβάνοντας  το πείραμα του Ερατοσθένη, με  τη συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών σε μια δραστηριότητα μεγάλου ενδιαφέροντος, την ανταλλαγή των δεδομένων και την διαθεματική προσέγγιση εκπληρώνονται οι βασικοί στόχοι της δράσης.

Ανάθεση εκπαιδευτικής επίσκεψης στο Ναύπλιο

Μετά τη διαδικασία κατάθεσης  προσφορών  για την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής επίσκεψης του Γυμνασίου Ελασσόνας στο Ναύπλιο στις 27/3 – 29/3/2024, ανακοινώνεται ότι η ανάθεση έγινε στο τουριστικό γραφείο του κου Γκουτζουρέλα Γ. που έδωσε την οικονομικότερη προσφορά στο καλύτερο κατάλυμα.

Ανάθεση εκπαιδευτικής επίσκεψης σε Αθήνα – Χίο

Μετά τη διαδικασία κατάθεσης  προσφορών  για την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής επίσκεψης του Γυμνασίου Ελασσόνας στην Αθήνα – Χίο στις 21/4 – 25/4/2024, ανακοινώνεται ότι η ανάθεση έγινε στο τουριστικό γραφείο του κου Λιάκου που έδωσε την οικονομικότερη προσφορά.