Το “ράδιο” της γειτονιάς μας

Γράφουν οι :

Αναστασία Σακάρα,

Αμαλία Σδούκου

Έχετε κουραστεί από τα ίδια και τα ίδια; Θέλετε να ακούτε ωραία μουσική και γνώριμες φωνές να σας διασκεδάζουν;

Τώρα, από τις 11 Ιανουαρίου 2012 η Δάφνη απέκτησε τον δικό της ραδιοφωνικό σταθμό, με ιδέα του Νίκου Κωστόπουλου (γνωστού και ως Τρελιάρη), και εκτέλεση προγραμμάτων από τον Κώστα Παπαδογούλα. Και οι δυο μαθητές του σχολείου μας!

Το όνομα του σταθμού είναι “dafni radio”.

Παίζουν κάθε μέρα, από το μεσημεράκι έως το βράδυ.

Το πρόγραμμα είναι το εξής:

3-5 μουσική electro house,

5-7 ξένα,

7-9 hip-hop,

9-11 ελληνικά, και από τις

11 και μετά τα γνωστά ”καψουροτράγουδα”.

Την ώρα λειτουργίας του σταθμού τα παιδιά συζητούν, κάνουν αφιερώσεις και έχουν επισκέπτες, όπως είχαν ήδη την πρόεδρο του δεκαπενταμελούς του σχολείου μας, Νίκη Φραγκέλη, και τη Γεωργία Στεργίου.

Στη συνέντευξη που μας έδωσαν, ο Κώστας και ο Νίκος  μας εκμυστηρεύτηκαν ότι αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα, όπως η διακοπή σύνδεσης στο διαδίκτυο, που έχει αποτέλεσμα να διακόπτεται η γενική ροή του προγράμματος. Επίσης, χρειάζονται ακόμα dj, γιατί λόγω της παιδικής τους ηλικίας δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε όλες τις απαιτήσεις ενός ραδιοφωνικού σταθμού.

Οι φίλοι μας-ιδρυτές του σταθμού εύχονται να γίνουν πιο δημοφιλείς και να τους ακούει όλος ο κόσμος!

(Η διεύθυνση του σταθμού στο Internet είναι:  http://dafniradio.caster.fm/)