Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Μαθαίνω να μην καπνίζω.

Μαθαίνω να μην καπνίζω.

Παιδεία για έναν κόσμο χωρίς κάπνισμα

Ομάδα Ιατρών με επικεφαλής το πανεπιστημιακό Ιατρό κ. Παναγιώτη Μπεχράκη πνευμονολόγο, ενημέρωσαν τους μαθητές του σχολείου μας, για μία εκστρατεία κατά του καπνίσματος.

Διενεμήθησαν βιβλία σε μαθητές και εκπαιδευτικούς. Σκοπός,  ο περιορισμός του καπνίσματος στο σπίτι, στο σχολείο, σε χώρους συνάθροισης,  παντού!

Οι ομιλητές τόνισαν τη σπουδαιότητα της σοβαρής και εμπεριστατωμένης ενημέρωσης από μικρή ηλικία των βλαβερών συνεπειών του καπνίσματος, καθώς και της πρόληψης της χρήσης και της κατάχρησης των ουσιών. Το μεγαλύτερο ποσοστό των καπνιστών παράγεται στην ευαίσθητη σχολική ηλικία και αυτό διότι τα παιδιά αποτελούν εύκολους στόχους του καπνεμπορίου και συνήθως ξεκινούν να καπνίζουν χωρίς συνειδητή βούληση.

WP_20161207_001

marina-1a-1020x400