Σχόλια

Εγκύκλιο με το χρονοδιάγραμμα για την έναρξη της Ενισχυτικής Διδασκαλίας στα Γυμνάσια εξέδωσε σήμερα το Υπουργείο Παιδείας.

Στο ΦΕΚ 3638/Β/16-10-2017 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 167152/Δ2/6-10-2017 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την ενισχυτική διδασκαλία για το σχολικό έτος 2017-2018». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2017-2018 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.
Μετά την περυσινή επιτυχημένη χρονιά,  το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει και φέτος το πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας.

Όσοι μαθητές θέλουν μπορούν να παρακολουθήσουν την ενισχυτική διδασκαλία στα εξής μαθήματα: Νεοελληνική   Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.