επίσκεψη στο GOETHE-INSTITUT

Δεκ 201613

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2016  μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο Γκαίτε για την παρακολούθηση του εκπαιδευτικού προγράμματος “στα χνάρια της DOCUMENTA».

Το  εκπαιδευτικό πρόγραμμα  Apropos documenta   φέρνει τους νέους πιο κοντά στην σύγχρονη τέχνη με στόχο αφενός την ψυχαγωγία των παιδιών και των εφήβων και αφετέρου τη δημιουργική επαφή τους με τη σύγχρονη τέχνη.

Η έκθεση documenta, η οποία οργανώνεται κάθε πέντε χρόνια, ξεκίνησε την ιστορία της το 1955 με σκοπό να φέρει το κοινό πιο κοντά στη σύγχρονη τέχνη. Η documenta 14 αναμένεται την άνοιξη του 2017 και θα λάβει χώρα, για πρώτη φορά στην ιστορία της, σε δύο πόλεις ταυτόχρονα: στο Κάσελ και στην Αθήνα.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης στο Goethe-Institut οι μαθητές είχαν  τη δυνατότητα να εξερευνήσουν τη documenta και να πάρουν μια μικρή ιδέα του κόσμου της.

επίσκεψη στο Μουσείο Τηλεπικοινωνιών του ΟΤΕ

Νοε 201612

Την  Τετάρτη 9 Νοεμβρίου η  Β΄ τάξη του σχολείου πραγματοποίησε επίσκεψη  στο Μουσείο Τηλεπικοινωνιών του ΟΤΕ. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην ιστορία των Τηλεπικοινωνιών, από την αρχαιότητα μέχρι τις δορυφορικές επικοινωνίες και την κινητή επικοινωνία.

Εορτή 28ης Οκτωβρίου 2016

Οκτ 201631

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου και ώρα 8:30 π.μ. έγινε ο εορτασμός της επετείου του ΟΧΙ.

Πριν την έναρξη της γιορτής έγινε η απονομή των αριστείων και βραβείων για το σχολικό έτος 2015-16 από τη διευθύντρια του σχολείου κ.Μουργοπούλου Σπυριδούλα.

Υπεύθυνες για τη διοργάνωση της γιορτής ήταν οι καθηγήτριες κ. Μεσολωρά Πηνελόπη και Τσικνάκη Αλεξάνδρα.

Τη μουσική επιμέλεια είχε ο καθηγητής κ. Σκεύης Παναγιώτης .

3η Πανελλήμια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 20168

Την Δευτέρα 3/10/2016 εορτάστηκε  η 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα :

«Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας:

Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

απολογισμός σχολικού έτους 2015-16

Ιουλ 20167

Το βίντεο αυτό προβλήθηκε στις 10 Ιουνίου 2016 στο Κινηματοθέατρο Γιάννης Ρίτσος στην παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος «Αξέχαστες στιγμές του Ελληνικού κινηματογράφου¨. Περιέχει κάποιες από τις δραστηριότητες που  πραγματοποίησε το σχολείο τη χρονιά αυτή.

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΤΟΥΣ

Αξέχαστες στιγμές του Ελληνικού Κινηματογράφου

Ιουλ 20167

Χτυποκάρδια στο θρανίο

Η Αρχόντισσα και ο Αλήτης

Η κυρά μας η Μαμή

Γοργόνες και μάγκες

Μικροί και μεγάλοι εν δράσει

σκηνές από τα γυρίσματα

Ομάδα Α΄                                        Ομάδα Β΄

Συντ. : Βαμπούλα Ε. ΠΕ11         Συντ. : Χιόνη  Ε. ΠΕ19

Παναηλίδης Χ. ΠΕ03                     Κόκκορη Α.  ΠΕ17

Ασημακόπουλος Α. ΠΕ02              Σταματοπούλου Α. ΠΕ07

Έκθεση Τεχνολογίας 2015-16

Ιουν 201630

ΑΤΟΜΙΚΑ ΕΡΓΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ

ΟΜΑΔΙΚΑ ΕΡΓΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΤΑΞΗΣ

25 Μαρτίου 2016- επέτειος 1821

Μαρ 201624

Το σχολείο μας γιόρτασε και φέτος την επέτειο της 25ης Μαρτίου με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια.

Στην αρχή  προβλήθηκε ένα ιστορικό βίντεο για την Τουρκοκρατία και τον Αγώνα της Εθνικής Ανεξαρτησίας. Ακολούθησε η δραματοποίηση αποσπάσματος από το θεατρικό ¨Προστάτες¨ του Μ. Ευθυμιάδη και η γιορτή έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς.

Δεντροφύτευση όρους Αιγάλεω

Μαρ 201610

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στη δράση του Δήμου Αγίας Βαρβάρας σε συνεργασία με την ΟΜΕ – ΟΤΕ για τη δεντροφύτευση του όρους Αιγάλεω.

Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη

Ιαν 201626

«onair» το ραδιόφωνο σήμερα

Με τη δημοσιογράφο, και ραδιοφωνική παραγωγό Μαργαρίτα Μυτιληναίου είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν  οι μαθητές της Α τάξης κατά την επίσκεψη τους στο  Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη για την παρακολούθηση του προγράμματος  «onair» το ραδιόφωνο σήμερα.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν  κι έλυσαν τις απορίες τους συζητώντας με την κ. Μυτιληναίου για θέματα που σχετίζονται με το ραδιοφωνικό τοπίο αλλά και για το πώς γίνεται μια ραδιοφωνική εκπομπή.

« Παλιότερα άρθρα

Πρόσφατα σχόλια