Το σχολείο μας

1ο ΕΠΑΛ

ΤΟ 1ο  ΕΠΑ.Λ.  ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ Δ.Σ.Τ.Ε. ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΗΣΙΟ (ΠΡΩΪΝΟ)

Επείγουσα ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ.»,

μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2017-2018.

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2017-18, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ.», μέσω της εφαρμογής e-epal στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://e-epal.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 19η Ιουνίου έως την 23η Ιουνίου 2017.

Οι μαθητές ή οι κηδεμόνες αυτών που συναντούν δυσκολία στη συμπλήρωση των απαραίτητων στοιχείων στην εφαρμογή (e-epal) μπορούν να απευθύνονται στο 1ο ΕΠΑ.Λ. της Σιβιτανιδείου κατά τις ώρες λειτουργίας του.

Για την είσοδο στην εφαρμογή e-epal, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί taxis. Στην περίπτωση ανήλικου μαθητή ή ενήλικου που δε διαθέτει κωδικούς taxis, χρησιμοποιούνται οι κωδικοί taxis του γονέα ή κηδεμόνα ή του κατά το νόμο υπεύθυνου αντίστοιχα.

Κατά την υποβολή της ηλεκτρονικής δήλωσης προτίμησης καταχωρίζονται στοιχεία όπως:

1. Το e-mail του κηδεμόνα ή του μαθητή
  2. Τα ατομικά στοιχεία του κηδεμόνα
  3. Η τάξη την οποία ολοκλήρωσαν και τους δίνει τη δυνατότητα να εγγραφούν στο ΕΠΑ.Λ, το σχολείο προέλευσης και το τελευταίο έτος φοίτησης
  4. Η επιλογή για εγγραφή στην Α΄ Τάξη ή στον Τομέα της Β΄ Τάξης ή στην Ειδικότητα της Γ΄ Τάξης
  5. Η επιλογή του ΕΠΑ.Λ.
  6. Τα ατομικά στοιχεία του μαθητή/τριας.

Οι ενδιαφερόμενοι θα ενημερωθούν, μέσω της εφαρμογής e-epal, για το ΕΠΑ.Λ. της κατάταξής τους στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://e-epal.minedu.gov.gr και οφείλουν να παρουσιαστούν από την 26η έως την 30ή Ιουνίου 2017 για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής ή μετεγγραφή προσκομίζοντας όσα δικαιολογητικά απαιτούνται κατά περίπτωση.

Οι μετεξεταστέοι μαθητές Γυμνασίων, ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ που περιμένουν την έκδοση αποτελεσμάτων από τη δεύτερη εξεταστική περίοδο του Ιουνίου και όσοι δεν έχουν υποβάλει ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης για λόγους ανωτέρας βίας, έχουν τη δυνατότητα υποβολής ηλεκτρονικής δήλωσης προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ από την 1η έως την 7η Ιουλίου 2017.

Μέσω της εφαρμογής e-epal αφού ενημερωθούν για το ΕΠΑ.Λ. της κατάταξής τους, θα πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους στα ΕΠΑ.Λ. την ημέρα λειτουργίας τους (εφημερία), από τη 10η έως τη 17η Ιουλίου 2017.

Οι παραπεμπόμενοι μαθητές στην ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου, δύνανται να εγγραφούν από την 1η έως την 11η Σεπτεμβρίου 2017.

Οι απόφοιτοι ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. του σχολικού έτους 2016-17, οι οποίοι επιθυμούν να εγγραφούν στη Β΄ τάξη ΕΠΑ.Λ για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας, δύνανται να εγγραφούν και από την 1η έως την 11η Σεπτεμβρίου 2017.

ΣΤΟ 1ο  ΕΠΑ.Λ  ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ

• Α΄ ΤΑΞΗ: ενιαίο πρόγραμμα, με μαθήματα γενικής παιδείας, προσανατολισμού και ειδικοτήτων.
  • Β΄ ΤΑΞΗ ΜΕ ΤΟΜΕΙΣ :

1. Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας.

image-6177-630x380

2. Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος.

manifestation

• Γ΄ ΤΑΞΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ :

Τομέας Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας:

• Βοηθός Νοσηλευτή

nurse5

• Βοηθός Ιατρικών –Βιολογικών Εργαστηρίων

thumb

• Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

nipiagwgeio

• Βοηθός Οδοντοτεχνίτη

bodod

• Βοηθός Φαρμακείου