Το σχολείο μας

1ο ΕΠΑΛ

ΤΟ 1ο  ΕΠΑ.Λ  ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΗΣΙΟ (ΠΡΩΪΝΟ)

Από το 1ο ΕΠΑ.Λ της Σιβιτανιδείου στην Ιατρική και σε ΑΕΙ -ΤΕΙ

Φέτος ήταν μια ξεχωριστή χρονιά για το 1ο ΕΠΑ.Λ της Σιβιτανιδείου, μιας και το ποσοστό επιτυχίας στις Πανελλαδικές εξετάσεις ήταν ιδιαίτερα υψηλό, αγγίζοντας το 50% . Θα πρέπει όμως να κάνουμε μια ιδιαίτερη αναφορά στους μαθητές μας που πέτυχαν τις υψηλότερες επιδόσεις και πέρασαν σε Πανεπιστημιακές Σχολές.
Ο μαθητής του 1ου ΕΠΑ.Λ Κουτσοκώστας Αθανάσιος με 18595 μόρια πέρασε στην Ιατρική Πατρών, καθώς και η μαθήτρια του 1ου ΕΠΑ.Λ Ζαραβίνου Χρυσούλα στο τμήμα Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική ηλικία του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Επίσης ξεχωριστή χρονιά ήταν και για τη Σιβιτανίδειο Σχολή, μιας και το ποσοστό επιτυχίας στις Πανελλαδικές εξετάσεις άγγιξε το 40% για όλες τις Σχολικές μας μονάδες. Ο μαθητής του 2ου ΕΠΑ.Λ Μουρούνας Ιάσων με 18445 μόρια πέτυχε στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών. Ο μαθητής Γεωργίου Νικήτας του 3ου ΕΠΑ.Λ πέρασε στο τμήμα Μηχανικών Μεταλλείων και Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και η μαθήτρια του 3ου ΕΠΑ.Λ Ρούσση Ελένη στο τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Επίσης ακόμα 142 απόφοιτοι της Σχολής μας πέρασαν σε διάφορα τμήματα των ΤΕΙ.

Σχετικά με τις εγγραφές στα ΕΠΑ.Λ και την έγκριση ολιγομελών τμημάτων

Υπενθυμίζουμε ότι προβλέπονται εγγραφές μαθητών τη χρονική περίοδο από 01-09-2017 έως και 11-09-2017.

Σύμφωνα με την παρ. 2 του αρ. 2 της Υ.Α. Φ1α/98933/Δ4/ ΦΕΚ 2075 τ. β΄15-6-2017, «Κατ’ εξαίρεση μπορεί να γίνει εγγραφή το μήνα Σεπτέμβριο μέχρι και την έναρξη των μαθημάτων:

α) για τους παραπεμπόμενους μαθητές/τριες στην ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου.

β) ειδικά για τους αποφοίτους ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι συμμετείχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις του προηγούμενου σχολικού έτους από αυτό της εγγραφής τους στα ΕΠΑ.Λ.

γ) ειδικά για το σχολικό έτος 2017-2018, των απόφοιτων Σ.Δ.Ε. του σχολικού έτους 2016-2017

δ) για τους μαθητές/τριες που εμποδίστηκαν να εγγραφούν για λόγους ανωτέρας βίας (π.χ. λόγοι υγείας, σοβαροί οικογενειακοί λόγοι κ.α.). Στην εν λόγω περίπτωση, η κατ’ εξαίρεση εγγραφή πραγματοποιείται σε τμήματα που ήδη λειτουργούν”.

Όσον αφορά τις περιπτώσεις εκείνων που επιθυμούν την εγγραφή τους σε τμήμα που δεν έχει ακόμη εγκριθεί, μπορούν να κάνουν ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης, όπως ακριβώς γινόταν και τον Ιούνιο. Γι’ αυτό το λόγο θα ενεργοποιηθεί το σύστημα e-epal, τη Δευτέρα 4/9/2017 και θα μείνει ανοικτό μέχρι τις 11/9/2017. Κατά τη διάρκεια της προθεσμίας αυτής θα γίνει ολιγόωρη διακοπή της ηλεκτρονικής διαδικασίας (θα ανακοινωθεί η ημέρα και η ώρα) ώστε να τρέξει το σύστημα και να δημιουργούνται τμήματα, όπου συμπληρώνεται ο απαιτούμενος αριθμός μαθητών. Μετά το πέρας της διαδικασίας, στις 11/9, θα δημιουργηθούν νέα τμήματα: α) αυτοδίκαια με τη συμπλήρωση του προβλεπόμενου κατώτερου αριθμού μαθητών και β) με την έκδοση νέας Υ.Α. στις περιπτώσεις που θα κριθεί αναγκαία η έγκριση λειτουργίας ολιγομελών τμημάτων.

ΣΤΟ 1ο  ΕΠΑ.Λ  ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ

• Α΄ ΤΑΞΗ: ενιαίο πρόγραμμα, με μαθήματα γενικής παιδείας, προσανατολισμού και ειδικοτήτων.
  • Β΄ ΤΑΞΗ ΜΕ ΤΟΜΕΙΣ :

1. Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας.

image-6177-630x380

2. Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος.

manifestation

• Γ΄ ΤΑΞΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ :

Τομέας Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας:

• Βοηθός Νοσηλευτή

nurse5

• Βοηθός Ιατρικών –Βιολογικών Εργαστηρίων

thumb

• Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

nipiagwgeio

• Βοηθός Οδοντοτεχνίτη

bodod

• Βοηθός Φαρμακείου