Αρχείο ημέρας 19 Ιουνίου 2018

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

Σας ενημερώνουμε ότι :
α) Για το σχολικό έτος 2018-2019 η δήλωση προτίμησης για εγγραφή στα ΕΠΑ.Λ.έχει πραγματοποιηθεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr,.
β) Μετά την ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης πρέπει να γίνει οριστικοποίηση της εγγραφής από τις 22-6-18 έως 29-06-18.

Το ωράριο των εγγραφών ορίζεται ως εξής:

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΩΡΑΡΙΟ
22-6-2018 ΕΩΣ 29-6-2018 08:30 – 14:00

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ

1. Εκτύπωση ηλεκτρονικής αίτησης δήλωσης εγγραφής (πρόσφατη εκτύπωση μετά τις 22/6/2018) ή κωδικούς taxisnet για εκτύπωση στο σχολείο.
  2. Τίτλος Σπουδών (απολυτήριο γυμνασίου, αντίγραφο πτυχίου, απολυτηρίου ΓΕΛ ή πιστοποιητικό σπουδών  κλπ)
  3. Ταυτότητα μαθητή ή Πιστοποιητικό Γέννησης μεταφρασμένο από την κρατική μεταφραστική υπηρεσία ή προξενική αρχή ή από επίσημο μεταφραστή αναγνωρισμένο από το Υπουργείο Εξωτερικών (για αλλοδαπούς μαθητές).
  4. Λογαριασμός Δ.Ε.Η. ή Ο.Τ.Ε.  αν επιθυμεί μεταφορά με υπεραστικό λεωφορείο (δεν απαιτείται για χρήση αστικού λεωφορείου)
  5. Δύο(2) πρόσφατες φωτογραφίες
  6. Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη Δήλωση
    (δίνεται από το σχολείο)
  7. Ατομικό δελτίο Υγείας για συμμετοχή στις αθλητικές εκδηλώσεις (από Σεπτέμβρη)

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ή ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΑΞΗ

• Μαθητές της Α΄ τάξης ΕΠΑΛ που προήχθησαν στην επόμενη τάξη ή απορρίφθηκαν.
  • Μαθητές της Β΄ τάξης ΕΠΑΛ που προήχθησαν στην επόμενη τάξη ή απορρίφθηκαν.
      • Εκτύπωση ηλεκτρονικής αίτησης δήλωσης εγγραφής (πρόσφατη εκτύπωση μετά τις 22/6/2018) ή κωδικούς taxisnet για εκτύπωση στο σχολείο.
    1. 1 φωτογραφία (για την κάρτα μεταφορά στο ΚΤΕΛ)
    2. Φωτοτυπία Ταυτότητας του παιδιού (εφόσον έχει) και να έχει μαζί του την ταυτότητά του ο γονέας/ κηδεμόνας.

Την ίδια περίοδο θα δίδονται και οι Βαθμοί/ Έλεγχοι Προόδου της Α΄και Β΄ τάξης.

Μαθητεία: Προπαρασκευαστικά Μαθήματα και Εξετάσεις Πιστοποίησης για Α’ φάση

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε όλες τις πληροφορίες (ημερομηνίες Αιτήσεων, και Διεξαγωγής, απαραίτητα έγγραφα) για τη συμμετοχή μαθητών κι εκπαιδευτών για τα Προπαρασκευαστικά Μαθήματα και τις Εξετάσεις Πιστοποίησης που αφορούν την Α’ φάση υλοποίησης της Μαθητείας:

Η περίοδος για κατάθεση αιτήσεων συμμετοχής είναι από 18/6/2018 έως 21/6/2018

Η περίοδος διεξαγωγής των Προπαρασκευαστικών Μαθημάτων είναι από 27/6/2018 έως 5/7/2018

Η ημερομηνία διεξαγωγής των Εξετάσεων Πιστοποίησης είναι 7/7/2018

Πρόσκληση ΠΔΕ για Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης

99267_Εγκύκλιος για ΠΠΠ_signed

97153_ΥΑ_Εφαρμογή_ΠΠΠ_signed

97148_ΥΑ_ΠΣ_ΠΠΠ_signed

90050-Υ2 ΦΕΚ 2007_Β_4-6-2018 Σύστημα Πιστοπίησης

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ 1ου ΕΠΑΛ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

Σε λίγες μέρες η Ιουλιέτα ανεβαίνει… στο μπαλκόνι της! Μια παράσταση της θεατρικής ομάδας του 1ου ΕΠΑΛ-ΕΚ Ρεθύμνου που δημιουργήθηκε με πολλή αγάπη, δουλειά και φαντασία! Οι ήρωες έρχονται από το παρελθόν στο παρόν, λέγοντας την ιστορία με το δικό τους τρόπο μέσα από τον αυτοσαρκασμό, το χιούμορ και τις ανατροπές.

Σας προσκαλούμε να χαρείτε το παρόν βλέποντας το μέσα από το πρίσμα της σκέψης και της φαντασίας των μαθητών μας και να ταξιδέψετε μαζί μας σε αυτήν την μοναδική σάτιρα!