Τρέχοντα Θέματα

https://bebras.gr Οδηγίες για την γρίπη Επίδοση βαθμολογίας

Ενημέρωση υποψηφίων (μαθητών και αποφοίτων) σχετικά με τη λειτουργία των Στρατιωτικών Σχολών για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020.

Αποτέλεσμα εικόνας για μηχανογραφικο 2019 επαλ

Σχετικά με την λειτουργία Τμημάτων και Σχολών των ΑΣΕΙ – ΑΣΣΥ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020 και την ενημέρωση των μαθητών της Γ΄ τάξης ημερησίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2018-2019, σας γνωστοποιούμε τα ακόλουθα:
Για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, το Τμήμα Ελεγκτών Αεράμυνας της Σχολής Ικάρων θα δεχθεί εισακτέους. Άρα η ανωτέρω σχολή θα υπάρχει στο μηχανογραφικό δελτίο του 2019.

Απουσίες μαθητών/τριών λόγω της εποχικής γρίπης

Σας ενημερώνουμε ότι οι απουσίες των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον οι κηδεμόνες τους ή οι ίδιοι, εάν είναι ενήλικοι/ες, προσκομίσουν στη σχολική μονάδα πρόσφατη βεβαίωση/γνωμάτευση δημοσίου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, στην οποία να αναγράφεται ο λόγος και η επιβεβλημένη διάρκεια απουσίας από το σχολείο.

Αξιολόγηση προσφορών προσφορών για την εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΒΟΥΛΗ

9ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους 2019

Σελίδα με λεπτομέρειες

Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης

Όποιος μαθητής ενδιαφέρεται να συμμετάσχει ας δοκιμάσει τα περυσινά θέματα που είναι διαθέσιμα στη σελίδα τους και να ζητήσει εγγραφή στο σύστημα σε αυτό το email: bebras@1epalreth.gr

Ενημέρωση σχετικά με την εποχική γρίπη.

Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής, όπως:
 Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
 Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
 Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
 Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων. Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
 Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

Παράδοση Βαθμολογίας Α΄τετραμήνου & Ενημέρωση Γονέων

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου:

11:00 – 12:00 θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση Γονέων & Κηδεμόνων στο Αμφιθέατρο του ΤΕΙ Κρήτης από τη Διεύθυνση και από το ΚΕΣΥ Ρεθύμνου. Θα ακολουθήσουν εκλογές για την Ένωση Γονέων.

12:00 – 13:50 Παράδοση βαθμολογίας Α΄τετραμήνου

Μαθήματα θα γίνουν μέχρι και την 4η ώρα και οι μαθητές θα σχολάσουν στις 11:45

ΑΠΟΦΑΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΗΝ Π.Δ.Ε. ΚΡΗΤΗΣ

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης Κρήτης αποφασίζει τη λειτουργία των τμημάτων του Προπαρασκευαστικού Προγράμματος Πιστοποίησης στα ΕΠΑ.Λ. / Ε.Κ. του Πίνακα 1 της περιφέρειας Κρήτης.

Η έναρξη λειτουργίας των τμημάτων θα γίνει στις 04/2/2019 και θα ολοκληρωθεί την 12/2/2019. Το
Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα Πιστοποίησης έχει διάρκεια 35 ωρών και διδάσκεται 5 διδακτικές
ώρες για 7 ημέρες. Υπενθυμίζεται ότι:
Α) Σε περίπτωση που δεν πραγματοποιείται η διδασκαλία κάποιων ωρών με ευθύνη του επιμορφωτή
ή της σχολικής μονάδας ή λόγω επίσημων αργιών, οι διδακτικές ώρες αναπληρώνονται μέχρι την
ολοκλήρωση της συνολικής διάρκειας του προγράμματος.
Β) Σε περίπτωση που σε ένα τμήμα διακόψουν όλοι οι συμμετέχοντες απόφοιτοι πριν την
ολοκλήρωση του προγράμματος εγγράφως ή μία ημέρα δεν συμμετέχει κανείς, το τμήμα διακόπτει τη
λειτουργία του.
Για πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε τις εργάσιμες ημέρες και ώρες με την Π.Δ.Ε. Κρήτης στο