• Πρόγραμμα Μαθημάτων

PDP logo

31ος Διαγωνισμός Πληροφορικής

Το νέο Διοικητικό Συμβούλιου του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας

Η νέα σύνθεση του Διοικητικού Συμβουλίου που προέκυψε και συγκροτήθηκε σε σώμα έχει ως εξής:

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΝΔΡΟΥΛΙΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΑΓΡΙΜΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΠΕΤΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΑΝΤΩΝΙΑ
ΤΑΜΙΑΣ ΓΑΒΑΛΑ ΒΑΣΩ
ΜΕΛΗ ΜΑΚΡΙΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
ΜΑΡΙΔΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ
ΝΤΟΥΝΤΑ ΒΙΚΤΩΡ
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΛΗ ΔΙΛΙΝΤΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΡΥΑΚΙΩΤΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία: 3 Δεκεμβρίου 2018

Οι άνθρωποι με αναπηρία ζουν, αναπτύσσονται και μαθαίνουν στον ίδιο κόσμο που ζούμε όλοι μας. Είναι ίσοι κι εξίσου σημαντικοί με όλα τα μέλη μιας κοινωνίας. Με αφορμή την 3η Δεκέμβρη, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, το σχολείο μας υλοποίησε μία σειρά εκδηλώσεων-δράσεων που σκοπό είχαν να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές επί ζητημάτων ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση και να αναδείξουν καλές πρακτικές στο πεδίο της ειδικής αγωγής και της ενταξιακής εκπαίδευσης. Αρωγός σε αυτήν την προπάθεια ήταν ο Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ρεθύμνου τους οποίους ευχαριστούμε πολύ!!

Βιωματικές δράσεις στο Α5 με την κ. Λορίνα Γκαράνη, Ειδική Παιδαγωγό

!

Προβολή ταινίας με θέμα την κινητική αναπηρία στο ΒΥΓ1

Το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό στις 6/12

Αποτέλεσμα εικόνας για αγ νικόλαος

Την Πέμπτη 6/12 ημέρα του Αγ.Νικολάου το σχολείο θα παραμείνει κλειστό, λόγω του ότι είναι πολιούχος της περιοχής

Παγκόσμια Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Η Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού εορτάζεται κάθε χρόνο στις 20 Νοεμβρίου, με αφορμή την επέτειο υιοθέτησης από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1989, της Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού. Αφού μελετήσαμε τη σύμβαση, δημιουργήσαμε το Δέντρο των Δικαιωμάτων του Παιδιού:

«

Παρά τα διεθνή κείμενα προστασίας των παιδιών, που σε πολλές χώρες αποτελούν κενό γράμμα, εκατομμύρια παιδιά εξακολουθούν να υποφέρουν από τη φτώχεια και να στερούνται της στοιχειώδους σχολικής εκπαίδευσης, εκατοντάδες χιλιάδες υφίστανται τις τραγικές συνέπειες συρράξεων και οικονομικού χάους, δεκάδες χιλιάδες ακρωτηριάζονται στους πολέμους και πολλά ακόμη ορφανεύουν ή και σκοτώνονται από τον ιό του AIDS και από άλλες ασθένειες. Τα στοιχεία και οι αριθμοί είναι καταπέλτης στο εφησυχασμό της συνείδησης. «Από το δέντρο των δικαιωμάτων μας να μην πέσει κανένα φύλλο!»!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

[important][/important]Την Τετάρτη 28 Νοεμβρίου και ώρα 18:00 στο σχεδιαστήριο του 1ου ΕΠΑΛ Ρεθύμνου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών μας

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι τα έγγραφα που αφορούν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις καθώς και στην εισαγωγή στην τριτοβάθμια, στις στρατιωτικές σχολές κλπ αναρτώνται στον Πίνακα Ανακοινώσεων για τη Γ΄τάξη. Ο Πίνακας αυτός βρίσκεται  στον προθάλαμο της εισόδου του κτιρίου Α.

Χρηματοδότηση δράσεων στα ΕΠΑΛ

Το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ», που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη, είναι δικαιούχος του προγράμματος και έχει αναλάβει την υλοποίηση και παρακολούθηση των Σχεδίων Δράσης στο πρόγραμμα «Μία νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.» με φορέα λειτουργίας τη Δ/νση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Το «ΝΟΗΣΙΣ» μετά και την επιτυχημένη πιλοτική εφαρμογή του προγράμματος με την συμμετοχή 9 ΕΠΑ.Λ της χώρας για το σχολικό έτος 2017-2018, προέβη στην δημιουργία σχετικής ιστοσελίδας (http://mnae.noesis.edu.gr/) με την απαραίτητη  υποδομή συγκέντρωσης για την ηλεκτρονική υποβολή των προτάσεων Σχεδίων Δράσης και των  τιμολογίων που αφορούν τα Σχέδια Δράσης για τα 398 Ε.ΠΑΛ της χώρας στη φάση διεύρυνσης του προγράμματος.

Επιπρόσθετα, η ιστοσελίδα λειτουργεί και ως μέσο ενημέρωσης και καθοδήγησης για τα Σχέδια Δράσης των ΕΠΑ.Λ και συμβάλλει στην καλύτερη και ταχύτερη εξυπηρέτηση τους από το «ΝΟΗΣΙΣ».

Σε αυτή τη φάση το «ΝΟΗΣΙΣ» είναι σε θέση να υποδεχτεί τις προτάσεις Σχεδίων Δράσης από τα 398 ΕΠΑ.Λ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ 15ΜΕΛΟΥΣ 2018

ΠΕΡΑΚΗΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΓΨΥΚΤ
ΠΡΟΒΙΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΨΥΚΤ
ΤΟΝΤΟΣΕΪΤΣΟΥΚ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΓΗΛΝ

Συγχαρητήρια σε όλους και ελπίζουμε σε μια εποικοδομητική συνεργασία με κοινούς στόχους και όραμα για το σχολείο μας! Οι εκλογικές αυτές διαδικασίες προετοιμάζουν και διαπαιδαγωγούν τους μαθητές για την απρόσκοπτη ένταξή τους σε μια ελεύθερη και δημοκρατική κοινωνία μετά την αποφοίτησή τους από το σχολείο!

Καλή Δύναμη και Καλή Αρχή σε όλους!

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ – ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2018-2019

Παράταση Αιτήσεων

Που υπάρχουν κενές θέσεις [Σύνδεσμος]

Χρονοδιάγραμμα υλοποίησης [Σύνδεσμος]

Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στα τμήματα μαθητείας παρακαλούνται να υποβάλουν την ηλεκτρονική τους αίτηση μέχρι το βράδυ τις 2 Οκτωβρίου 2018.

Δείτε το πλήρες κείμενο εδώ για τη διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσετε.

Τα διαθέσιμα τμήματα θα τα δείτε στη φόρμα της ηλεκτρονικής αίτησης

Κλειστό το σχολείο την Παρασκευή 28/9/2018

Με απόφαση του Περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρου Αρναουτάκη όλα τα σχολεία των Περιφερειακών Ενοτήτων Ρεθύμνου και Χανίων θα παραμείνουν κλειστά αύριο Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου για λόγους ασφαλείας. Η απόφαση ελήφθη λόγω των προβλέψεων για επερχόμενο κυκλώνα που θα προκαλέσει έντονα καιρικά φαινόμενα. Η απόφαση αφορά τα σχολεία όλων των βαθμίδων.