ΦΥΤΕΥΣΗ ΕΛΙΑΣ

Την Τετάρτη 17/4 είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενούμε το 6ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας. Στα πλαίσια τηςεπίσκεψης, οι μαθητές της Β Λυκείου του τομέα Γεωπονίας, βοήθησαν τους μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου να φυτέψουν μια ελιά και μέσα από τηβιωματική αυτή διαδικασία, να εξοικειωθούν με τη φύση, το χώμα, τα φυτά!

IMG 7305 IMG 7306 IMG 7307 IMG 7308

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΙΑΟΥΡΤΙΟΥ

Την Πέμπτη 22/2 στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας Τροφίμων, οι μαθητές της Β τάξης του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος ,υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ΓιαννακάραΑικατερίνης και Γκαβάνη Αρετής,  παρασκεύασαν στο εργαστήριο της τάξης τους γιαούρτι. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν ήταν βιολογικά , όπως γάλα, γιαούρτι κλπ. Μέσα από μια απλή σχετικά διαδικασία παρασκευής, για ακόμη μία φορά ήρθαν σε επαφή  με το αντικείμενο του μαθήματος, τόσο της Τεχνολογίας Τροφίμων όσο και της Ζωικής Παραγωγής. Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας δοκίμασαν το γιαούρτι αφού το σέρβιραν σε δοχεία, συνοδευόμενο από τοπικό μέλι.

IMG 7295 1 IMG 7296 2 IMG 7297 2 IMG 7298 2 IMG 7299 2 IMG 7300 2 IMG 7301 2 IMG 7302 2 IMG 7303 2 IMG 7304 2

Απόσπασμα πρακτικού αξιολόγησης προσφορών εκδρομής στο ΒΟΛΟ

Απόσπασμα πρακτικού αξιολόγησης προσφορών εκδρομής ΚΕΠΕΑ ΕΛΑΣΣΌΝΑΣ

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!