Stop-bullying: Άνοιξε η πλατφόρμα των καταγγελιών – Χρήσιμες ερωτήσεις και απαντήσεις

Σε λειτουργία τέθηκε η νέα πλατφόρμα stop-bullying.gov.gr, για την υποβολή καταγγελιών bullying στα σχολεία με το υπουργείο Παιδείας να δίνει  οδηγίες για το πώς μπορούν να υποβληθούν καταγγελίες από γονείς αλλά και από τους ίδιους τους μαθητές.

stop bullying 2024 04 10 205341

Συγκεκριμένα για την υποβολή επώνυμης αναφοράς:

-Δικαίωμα πρόσβασης στην παρούσα πλατφόρμα για την υποβολή επώνυμων αναφορών έχουν:
οι γονείς και όσοι/όσες έχουν την επιμέλεια μαθητών/τριών που φοιτούν στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, και
οι μαθητές/τριες, που φοιτούν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
-Η πρόσβαση κάθε χρήστη στην πλατφόρμα διασφαλίζεται με τη χρήση ατομικών κωδικών εισόδου. Η πιστοποίηση των μαθητών/τριών γίνεται μέσω των διαπιστευτηρίων (όνομα χρήστη και κωδικός) που διαθέτουν στον κατάλογο μελών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (Π.Σ.Δ.).
-Η πιστοποίηση των γονέων και όσων έχουν την επιμέλεια των μαθητών/τριών γίνεται μέσω των διαπιστευτηρίων που διαθέτουν στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων Δημόσιας Διοίκησης (Taxis).

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Ενημέρωση Γονέων & Κηδενόνων | Γράψτε σχόλιο

εικόνα Viber 2024 01 16 19 59 09 851

Το ΕΠΑ.Λ ΓΕΡΑΣ, ένα σχολικό συγκρότημα με πολλά προβλήματα στις κτιριακέςεικόνα Viber 2024 01 16 19 59 09 851 υποδομές, αποδεικνύει πώς με τη θέληση με τον αγώνα σε καθημερινή βάση, καταφέρνει υπό αντίξοες συνθήκες να έχει, μαθητές, διαμάντια!!!!

Έτσι στην σχολική χρονιά το ΕΠΑΛ ΓΕΡΑΣ  μετείχε στις πανελλαδικές εξετάσεις  έχοντας δύο σημαντικές επιτυχίες .

Την ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΜΙΧΑΛΑΚΕΛΛΗ  μαθήτρια  του ΕΠΑΛ ΓΕΡΑΣ  και πρώτη επιτυχούσα στην Ιατρική Σχολή Αθηνών από την περιφερειακή ενότητα Λέσβου.

Τον Σέντα Παναγιώτη μαθητή του ΕΠΑΛ ΓΕΡΑΣ επιτυχών στην πληροφορική

Στο ΕΠΑΛ ΓΕΡΑΣ απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα  από την euro bank στο πρόγραμμα ΠΑΔΕΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.

Στα ΕΠΑΛ γενικότερα σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δίνεται ένα δυνατό προβάδισμα σε μαθητές και μαθήτριες οι οποίοι έρχονται με στόχο να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ο στόχος τους γίνεται ιδιαίτερα εφικτός αν μελετήσει κανείς προσεχτικά τους συντελεστές που έχουν τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά δίνοντας τους ουσιαστικό προβάδισμα

Το ΕΠΑΛ ΓΕΡΑΣ, ένα σχολείο της επαρχίας, με καθηγητές που τα δίνουν όλα, με όρεξη, με μεράκι, με φιλότιμο και πάνω απ όλα με πολύ αγάπη για όλους τους μαθητές του, αγκαλιάζει όλα τα παιδιά, με όλα τα προβλήματα τους.

Δεν κλείνει πόρτες αλλά αντιθέτως ανοίγει διάπλατα, σε όλους και όλες τους μαθητές και τις μαθήτριες που έρθουν στο σχολείο μας.

Κάποιοι μπορεί να μη μπορούν να μάθουν καλά μαθηματικά, να αντιμετωπίζουν δυσκολία στο γραπτό λόγο, αλλά σε όποια επιχείρηση και αν πάτε, παιδιά των ΕΠΑ.Λ, θα συναντήσετε!!

Ουσιαστικά πρόκειται για έξυπνα σχολεία που δίνουν λύσεις στην αγορά εργασίας,  σχολεία που δίνουν τη δυνατότητα πρόσβασης στην αγορά εργασίας  όσο και στην ανωτάτη εκπαίδευση!

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τιμητική πλακέτα από την Eurobank στο πλαίσιο του προγράμματος «Παιδεία Μπροστά»

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Τετάρτη 06/12/2023

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Τετάρτη 06/12/2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Τετάρτη 08/03/2023

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Τετάρτη 08/03/2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Τρίτη 07/03/2023

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Τρίτη 07/03/2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Δευτέρα 06/03/2023

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Δευτέρα 06/03/2023

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Δευτέρα 06/02/2023

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ – Δευτέρα 06/02/2023

ERASMUS+: Ταξίδι στην Τενερίφη

This gallery contains 4 photos.

Το 1ο ΕΠΑ.Λ Γέρας στα πλαίσια των προγραμμάτων ERASMUS+ ταξίδεψε στην Τενερίφη της Ισπανίας, το μεγαλύτερο νησί των Κανάριων νήσων. Από 12 Ιουνίου έως 17 Ιουνίου είχαμε την ευκαιρία να το επισκεφτούμε για την υλοποίηση κινητικοτήτων μαθητών για το πρόγραμμα … Συνέχεια

Περισσότερες συλλογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ERASMUS+: Ταξίδι στην Τενερίφη

ERASMUS+ : Το ΕΠΑΛ Γέρας στο Τσόρουμ της Τουρκίας

This gallery contains 9 photos.

Το 1ο ΕΠΑ.Λ Γέρας στα πλαίσια των προγραμμάτων ERASMUS+ είχε την ευκαιρία να συνεργαστεί με ένα αδερφικό σχολείο από την Τουρκία, το Μehmetçik Αnadolu Lisesi από το Τσόρουμ της Τουρκίας. Αδερφικό, γιατί τα τελευταία πέντε χρόνια έχουμε συνεργαστεί αρμονικά στην … Συνέχεια

Περισσότερες συλλογές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ERASMUS+ : Το ΕΠΑΛ Γέρας στο Τσόρουμ της Τουρκίας

Πρόγραμμα μαθημάτων με Webex

Οι μαθητές μπορούν να προσέρχονται στις διαδικτυακές τάξεις σύμφωνα με το ορολόγιο πρόγραμμα.  Ο σύνδεσμος για το πρόγραμμα είναι παρακάτω: Λήψη αρχείου Οι μαθητές παρακαλούνται να συνεχίζουν κανονικά την πραγματοποίηση των σελφ τεστ και να ανεβάζουν τα αποτελέσματα στo https://edupass.gov.gr/ … Συνέχεια