1ο ΕΠΑΛ Αμυνταίου

το blog του 1ου ΕΠΑΛ Αμυνταίου Φλώρινας

Καλώς ορίσατε!

Οκτ 20149

Είμαστε το 1ο ΕΠΑΛ Αμυνταίου και σας καλωσορίζουμε στο blog μας!

ΜΑΘΗΤΕΙΑ ΕΠΑΛ

Οκτ 201713

18_09_17_TAJI_MAUHTEIAS_1

Python Code Club (Λέσχη προγραμματισμού Η/Υ στη γλώσσα Python)

Ιαν 201728

PythonCodeClub

>>> Ο SteeveJobs, Ιδρυτικό μέλος της Apple, είχε πει :

«Νομίζω ότι ο καθένας πρέπει να μάθει πώς να προγραμματίζει ένα υπολογιστή γιατί η διαδικασία αυτή σε μαθαίνει πώς να σκέφτεσαι»

>>> Γιατί να μάθω να γράφω «κώδικα»; Γιατί:

οξύνει την αναλυτική μας σκέψη

μας μαθαίνει πώς να λύνουμε προβλήματα

είναι η πιο βασική ψηφιακή δεξιότητα

είναι εφαρμοσμένη επιστήμη

είναι η νέα «υπερδύναμη»

>>>Πώς να δοκιμάσω να γράψω κώδικα;

Μέσα από ένα «PythonCodeClub»

>>>Γιατί να μάθωPython? Γιατί είναι:

απλή

εύκολη

ευανάγνωστη

δυναμική

παραγωγική

αποδοτική

επεκτάσιμη

πάρα πολύ υψηλού επιπέδου

κατάλληλη για αρχάριους και για έμπειρους χρήστες

>>> Πότε; Σε 6 συναντήσεις

το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017  το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2017
το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017 το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017
το Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017 το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017

Ώρα: 17:00-19:00

>>> Πού;

Στο εργαστήριο Πληροφορικής του ΕΠΑΛ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ

>>> Δηλώστε συμμετοχή στα τηλέφωνα: 2386022984, 6945832951

>>> ή στείλτε μας email στο epal.amynt.coding@gmail.com

>>> Ομάδα Facebook: ” python code club amyntaiou”

Η λέσχη προγραμματισμού απευθύνεται σε μαθητές από Γ’ Γυμνασίου έως Β’ Λυκείου.

Υπεύθυνος: Γεωργίου Χρήστος, καθηγητής Πληροφορικής

Πρόγραμμα Ενδοσχολικών Εξετάσεων 2016

Μαΐ 201612

Δείτε το Πρόγραμμα Εξετάσεων 2016 του 1ου ΕΠΑΛ Αμυνταίου

Από την έκθεση που πήρε μέρος το 1ο ΕΠΑ.Λ Αμυνταίου στη Φλώρινα.

Απρ 201621

Από την έκθεση που πήρε μέρος το 1ο ΕΠΑ.Λ Αμυνταίου στη Φλώρινα.

Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Αρχαιολογικό Χώρο τον Πετρών.

Απρ 201621

Εκπαιδευτική εκδρομή στο αρχαιολογικό χώρο τον Πετρών.

..ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ..

Απρ 20167

Η διεύθυνση και οι Εκπαιδευτικοί του 1ου ΕΠΑΛ ευχαριστουν τον Σύλλογο Γονέων κ’ κηδεμόνων για την εθελοντική  βοήθεια στην πραγματοποίηση της ημερίδας. Επίσης ευχαριστούμε όλους τους παρευρισκόμενους στην ημερίδα μας τον Κ.Θεοδωρίδη Μάκη Αντιδήμαρχο τον Αναπληρωτή Δ/ντή Δ.Δ.Ε  κ’ Διευθυντή του Μουσικού Σχολείου Κ.Τραιανό Βασίλειο, Τον Δ/ντή του ΓΕΛ Αμυνταίου Κ.Στεφανίδη Ιωάννη κ ‘ Υποδιευθυντή Νερατζάκη Χαράλαμπο και τους εκπαιδευτικούς, ειδικότερα τους Ομιλητές της ημερίδας την Κ.Μποφίτη Άννα Κοινωνιολόγο και  Κ.Αβραμίδου Γεωργία Ψυχολόγο  για την πολύτιμη συμβουλευτική στήριξη στους γονείς.

Η Δ/ντρία

Φωτιάδου Χριστίνα

Ημερίδα με θέμα: «Η εφηβεία και τα προβλήματα της»

Απρ 20162

prosklisis

..Aποχαιρετιστήρια γιορτή..

Απρ 20161

Έπειτα από προσπάθεια των μαθητών και με την  βοήθεια των καθηγητών έκλεισε η αυλαία  της  φετινής σχολικής  χρονιάς 2015-2016  με την εκδήλωση της 25ης Μαρτίου, η οποία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 24 Μαρτίου.  Με τραγούδια και χορούς αποφάσισαν να τιμήσουν την εθνική εορτή οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αμυνταίου. Ποιήματα των παιδιών μας θύμισαν  το ιστορικό της σημερινής επετείου.  Τα συναισθήματα των μαθητών που αποκομίσθηκαν   ήταν θετικά.

Τώρα που φτάνουμε στο τέλος της σχολικής  χρονιάς ευχόμαστε σε όλους ένα υπέροχο καλοκαίρι με πολλά χαμόγελα ,αισιοδοξία και ελπίδα.

Περίληψη της διακήρυξης διαγωνισμού για μίσθωση του κυλικείου του 1ου ΕΠΑΛ Αμυνταίου

Απρ 20161

ΕΝΙΑΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ

Η Ενιαία Σχολική Επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αμυνταίου προκηρύσσει, δημόσιο πλειοδοτικό διαγωνισμό με σφραγισμένες προσφορές, για την μίσθωση του κυλικείου του 1ου ΕΠΑΛ Αμυνταίου.
Ο διαγωνισμός θα γίνει δημόσια στο γραφείο του Διευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ Αμυνταίου στις 21 Απριλίου 2016 ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:30.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι να απευθύνονται στα γραφεία του 1ου ΕΠΑΛ Αμυνταίου, απ όπου μπορούν να παραλάβουν αντίγραφο της διακήρυξης του διαγωνισμού και να δουν το χώρο του κυλικείου και να πληροφορηθούν κάθε τι σχετικό, κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Αμύνταιο 29 Μαρτίου 2016

Ο Πρόεδρος
ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΣΥΛΥΠΗΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Ιαν 201621

images

Με οδύνη πληροφορηθήκαμε τον άδικο χαμό του συναδέρφου μας Γιάννη Παπαβραάμ πριν από λίγες μέρες.  Αν και  ήταν σχετικά σύντομη η περίοδος που ζήσαμε και λειτουργήσαμε μαζί στο ΕΠΑΛ του Αμυνταίου, πρόλαβαν να  αναπτυχθούν δεσμοί φιλίας και συναδερφικότητας.  Ο Γιάννης ήταν ο συνεπής, ευπροσήγορος και αξιόλογος  συνεργάτης και συνάδερφός μας, που αγαπούσε και ενδιαφερόταν για τα παιδιά, όπως και για τους μεγάλους.  Ο  χαμός του μας σόκαρε.  Κυρίως για την αδικία και την πικρία που γεύτηκε την τελευταία περίοδο της εκπαιδευτικής  τοι πορείας, όταν κάποιοι μας αντιμετωπίζουν ψυχρά ως αριθμούς μόνο.

Ευχόμαστε <<καλό παράδεισο>>  για την ψυχή του Γιάννη και εσείς να είστε καλά να τον θυμάστε.  Ως ελάχιστη  ένδειξη έμπρακτης αλληλεγγύης σας παραδίνουμε ένα μικρό ποσό που συγκεντρώθηκε από τον Σύλλογο των  καθηγητών στην μνήμη του.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των Καθηγητών

« Παλιότερα άρθρα