ΕΠΑΛ Αίγινας

Ετικέτες

Τελευταία μέρα project 2023-2024

Οι Μαθητές:

1) Πέρασα μια χαρά, λίγο βαριόμουνα. Εντύπωση μ έκανε το νεό σχολείο .
2) Όλα καλά , μου άρεσε το νέο σχολείο που ήρθα μου έκανε εντύπωση πόσο εύκολα μπαίναν οι απουσίες .
3) Φέτος πέρασα καλα . Μου κάνανε μπόουλινγκ ορισμένες φορές. Μου άρεσε να ζωγραφίζω στο σχολείο .
4) Πέρασα κάλα
5) Μου έκανε εντύπωση οι περίπατοι και τα μονοπάτια και οι παρουσιάσεις σε ειδικές ημέρες.
6) Πέρασα πάρα πολύ ωραία , μ άρεσε το κουτσομπολιό με το κορίτσια . Ελπίζω του χρόνου να μην είμαι στο όριο να μείνω
7) Είχε πολύ πλάκα , μ άρεσαν οι συζητήσεις που κάναμε με τα κορίτσια. Δεν μου άρεσαν οι σπαστικοί συμμαθητές μας.
8) Αυτη η χρονιά ήταν πολύ ανατρεπτική είχε πλάκα , και οι γιορτές μας μου κάναν εντύπωση .
9) ολα καλά, κοντεψα να μείνω θα προτιμούσα να είχα πιο νορμάλ καθηγητές ,.
10) Πέρασα αρκετά ωράια , εντύπωση μου έκανε πόσο γρήγορα πέρασε η χρονιά
11) πέρασα πολύ καλα μου έκανε εντύπωση το μάθημα του σχεδίου.
12) Πέρασα πολύ ωραία με εντυπωσίασαν τα εργαστήρια
13) πέρασα οκ , μου άρεσ εη μηχανολογία.
14) Μ άρεσε ήταν λίγο κουραστικά , θέλω πιο φυσιολογικούς καθηγητές και να πάμε τριήμερη .
15) Πέρασα ωρία μου έκανα εντύπωση τα μαθήματα ειδικότητας . Δεν βγαζαμε άκρη με τους ξαθηγητές και το 5μελές.
16 ) Πέρασα ωραία πιο νορμάλ καθηγητές.
17 ) όλα καλα.
18 Πολυ ωράια , μ άρεσε το σχέδιο , πιο καλούς καθηγητές .
θέλω εκδρομές , μ άρεσε που δεν κάναμε πολύ μάθημα
19 ) Ολα καλά όλα πένα. Πιο πολλές εκδρομές. Πιο καλούς καθηγητές.

Τέλος Σχολικής χρονιάς 2023-2024

Αυτό το άρθρο είναι  το τελευταίο άρθρο από το τελευταίο μάθημα του Α2 στην Πληροφορική.

Καλό γράψιμο και καλό καλοκαίρι. Και με το καλά στην Β όσοι τα καταφέρουν.

Η φετινή  χρονιά απο τους μαθητές:

1. Φέτος ήταν ωραία ,  επειδή έμεινα από απουσίες ελπίζω του χρόνου να περάσω την τάξη και να σπουδάσω. Χόρεψα πολύ.
  2. Προσπάθησα να μάθω , πέρασα πολύ ωραία με τους φίλους μου και με τις αποβολές.
  3. Πέρασα ωραία με τους φίλους μου
  4. Πέρασα ωραία με τους φίλους μου . έφτιαξα το μηχανάκι μου ,Έμαθα ότι απαγορεύεται το τσιγάρο και ότι δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά και το καλύτερο η Γυμναστική.
  5. Πέρασα ωραία μου έκανε εντύπωση το μάθημα της μηχανολογίας
  6. Πέρασα ωραία .
  7. Δεν έκανα πολλά γιατί βαριόμουνα . Δεν πρόσεχα στα πιο πολλά μαθήματα .

Ο καθηγητής:

Πέρασα έτσι και έτσι. Τις μισές μέρες οι μαθητές δεν είχαν όρεξη για τίποτα και τις άλλες μισές είχαν όρεξή για “σκανταλιές” . Γινόταν πάρα πάρα πολύ φασαρία στο τμήμα σε κάποιες ώρες αφού την άκουγα  εγώ από το γραφείο μου. Οι μαθητές δεν έδειξαν ενδιαφέρον στα μαθήματα , αλλά στο μάθημα της πληροφορικής ανταπεξήλθαν άνετα.

1715581948427 1

Αυτοαξιολόγηση Σχολικής μονάδας

Ιστοσελίδες μαθητών ΕΠΑΛ

Πατήστε εδώ για να δείτε τις ιστοσελίδες

Οδηγού Εργοδότη της μαθητείας ΥΠΠΕΘ

Η 2η έκδοση του Οδηγού Εργοδότη της μαθητείας ΥΠΠΕΘ έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΥΠΠΕΘ Εδώ για την ενημέρωση υποψηφίων εργοδοτών. Επισημαίνεται ότι ο Οδηγός αφορά και στους δύο τύπους Μαθητείας αρμοδιότητας ΥΠΠΕΘ (Μεταλυκειακό έτος-Τάξη μαθητείας και μαθητεία ΙΕΚ)

Παρουσίαση του Τομέα Ηλεκτρολογίας , Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού στο ΓΕΛ Αίγινας

WP_20170303_026

Τομέας Ηλεκτρολογίας , Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

Οι μαθητές του τομέα Ηλεκτρολογίας , Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού, παρουσίασαν στο ΓΕΛ Αίγινας , στο πλαίσιο της διημερίδας ”η Φυσική Μαγεύει ” στις 03/03/2017 τις παρακάτω κατασκευές : 1) Πηνίο Tesla  2) Αισθητήρας νερού 3) Κύκλωμα καθυστέρησης και μας έδειξαν  την διαδικασία της αποχάλκωσης .

Βίντεο:

Εδώ

Ημερίδα – Ενημέρωση για τις Πανελλήνιες Εξετάσεις

Το ΕΠΑΛ  Αίγινας στις 22-2-17 στις 8:30 το πρωί,  οργανώνει ημερίδα για το νέο σύστημα Πανελλαδικών εξετάσεων  καθώς και για τις νέες δυνατότητες και επιλογές που έχουν οι απόφοιτοι ΕΠΑΛ  για τις εξετάσεις.

Σας υπενθυμίζουμε ότι απο την φετινή χρονιά(2017-2018) οι απόφοιτοι – μαθητές του ΕΠΑΛ έχουν δικαίωμα εισαγωγής και σε αρκετά τμήματα ΑΕΙ εκτός απο το ΑΤΕΙ που μέχρι τώρα είχαν.

Από το Δελτίο τύπου του Υπουργείου :

1. Με τις πρόσφατες νομοθετικές ρυθμίσεις, από το 2017 κι εφεξής, υποψήφιοι από ημερήσια και εσπερινά ΕΠΑΛ συμμετέχοντας στις  πανελλαδικές εξετάσεις τεσσάρων μαθημάτων (δύο μαθήματα γενικής παιδείας και δύο μαθήματα ειδικότητας) σε κοινή ύλη και κοινά θέματα μπορούν να διεκδικήσουν κοινό ειδικό ποσοστό θέσεων στα Πανεπιστήμια, ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, ΑΣΤΕ, Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Σχολή Αστυφυλάκων, Σχολή Πυροσβεστών, Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού. Ειδικά, οι υποψήφιοι με τις πανελλαδικές εξετάσεις των εσπερινών ΕΠΑΛ διεκδικούν εναλλακτικά α) είτε το ανωτέρω κοινό ειδικό ποσοστό σε Πανεπιστήμια, ΤΕΙ ΑΣΠΑΙΤΕ, ΑΣΤΕ, Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Σχολή Αστυφυλάκων, Σχολή Πυροσβεστών, Σχολές Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού. β) είτε ξεχωριστό ποσοστό θέσεων των εσπερινών ΕΠΑΛ ΜΟΝΟ σε ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, ΑΣΤΕ, ΑΕΝ.
  2. Κατά την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης, οι υποψήφιοι των ΕΠΑΛ θα πρέπει να λάβουν υπόψη ότι στο μηχανογραφικό δελτίο του Ιουνίου θα έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν εκτός από τις Σχολές και Τμήματα που αντιστοιχούν στον τομέα εξέτασής τους, επιπλέον και μία Κοινή Ομάδα Σχολών.

Πανελλήνιες 2017 – ημερομηνίες και προθεσμίες υποβολής αίτησεων.

Περισσότερες πληροφορίες εδω

Ιστοσελίδες μαθητών Β Πληροφορικής version 1.0

Στους παρακάτω υπερσυνδέσμους μπορείτε να βρείτε τις ιστοσελίδες που δημιούργησαν οι μαθητές της Β Πληροφορικής για το μάθημα σχεδιασμός και ανάπτυξη ιστοτόπων το Α Τετράμηνο… Στο Β Τετράμηνο το version2.0

1. Σώτος και Μανώλης Ps4

2. Σωτήρης και Κυριάκος Wildlife

3. Νεκτάριος και Σώζων Ολυμπιακός

4.Άννα Μαρία Διατροφή

5.Γιώργος και Σπύρος BMW

6. Αχιλλέας και Λέανδρος Nice N easy

7. Μιχάλης Warframe

Υπευθυνος καθηγητής : Λίτος Χρήστος

Μόρια

ae

Στο τέλος Φεβρουαρίου θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση για τα μόρια των παννεληνίων και για την εισαγωγη σε τριτοβάθμια εκπαίδευση γενικότερα.

Από τον κο Λίτο.