Κάρτες για τις μαμάδες μας!

Με τους μαθητές της Γ΄ τάξης φτιάχνουμε κάρτες για τις μαμάδες μας με το λογισμικό της Γλώσσας Γ-Δ Δημοτικού!

Με τους μαθητές της Α΄ τάξης φτιάχνουμε κάρτες για τις μαμάδες μας με το λογισμικό για ζωγραφική TuxPaint.!

Χρόνια πολλά μαμάδες!

(Α1, Α2, Γ1, Γ2, Γ3)

Ωραία μέρη της Ελλάδας κι όχι μόνο…

Πλοηγούμαστε τους χάρτες της Google και αναζητούμε τα μέρη που πήγαμε ή θα θέλαμε να πάμε!

Στη συνέχεια κάνουμε εικονική περιήγηση στους δρόμους και κατεβάζουμε εικόνες από τα μέρη που πλοηγηθήκαμε!

Ρομποτικά Ζωάκια!

Σας παρουσιάζουμε τα ρομποτικά ζωάκια που έφτιαξαν μαθητές από την Δ΄ τάξη. Ένα σαλιγκάρι που στέλνει τα δικά του «σήματα» για να επικοινωνήσει … και μία χελώνα που κρύβεται και βγαίνει από το καβούκι της!

Καλό Πάσχα!

Οι μαθητές των  Β΄ Γ΄ Δ΄και  Ε΄ τάξεων φτιάχνουν τις δικές τους κάρτες για το Πάσχα με εικόνες που βρίσκουν από το www.freepik.com και το εργαλείο www.toonytool.com. (Β1, Β2, Γ1, Γ2, Γ3Δ1, Δ2, Ε3)

Τα πρωτάκια ζωγραφίζουν πασχαλινά αυγά και μετά τα κρύβουν!