Μυοσκελετική Αξιολόγηση των Μαθητών της Ε΄και Στ΄τάξης

Τη Δευτέρα 9 Οκτωβρίου  πραγματοποιήθηκε  αξιολόγηση για μυοσκελετικά προβλήματα στους μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης. Η συγκεκριμένη δράση ήταν μια πρωτοβουλία του φυσικοθεραπευτή του Δήμου Σκιάθου Γιώργο Τσάμτσα σε συνεργασία με τον Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών Μαγνησίας και την βοήθεια του Κ.Υ. Σκιάθου αλλά και του Αθλητικού Οργανισμού Σκιάθου.

Η αξιολόγηση αφορούσε την σκολίωση, κύφωση, λόρδωση και ευθιασμό σε αυχένα, θώρακα και οσφύ της σπονδυλικής στήλης, βλεσά-ραιβά γόνατα, πλατυποδίες κ.α.

Εμείς οι εκπ/κοί και οι γονείς δεχτήκαμε με χαρά την παραπάνω  επίσκεψη εφόσον έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να εξετασθούν δωρεάν και χωρίς ταλαιπωρία στο χώρο του σχολείου και  αν διαπιστωθεί κάποιο μυοσκελετικό πρόβλημα οι γονείς τους να απευθυνθούν σε ειδικό γιατρό για να το αντιμετωπίσουν.

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.