Μία φορά κι έναν καιρό ήταν η πλαστική σακούλα.

Την Πέμπτη 12 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας  για τους μαθητές της Α΄, Β΄και Γ΄τάξης, μία δράση με θέμα “Μία φορά κι έναν καιρό ήταν η πλαστική σακούλα…”

Φωτογραφία του χρήστη ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ 'ΣΚΙΑΘΟΣ'.

Η παραπάνω δράση έγινε με πρωτοβουλία τπυ Πολιτιστικού Συλλόγου “Η Σκιάθος” από μέλη της Οργάνωσης Μεσόγειος S.O.S. στα πλαίσια της μεγάλης εκστρατείας που οργανώνεται από την A.S.A.P. για την κατάργηση της πλαστικής σακούλας.

Σκοπός της παραπάνω δράσης είναι να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές και να μάθουν πόσο κακό προκαλεί η πλαστική σακούλα στη φύση και στη ζωή του ανθρώπου και πως μπορεί να αντικατασταθεί  η χρήση της με σακούλες φιλικές προς το περιβάλλον.

Τον Μάρτιο η δράση θα πραγματοποιηθεί και στους μαθητές των υπόλοιπων τάξεων.

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.