Εκπ/κό Πρόγραμμα “Ταξίδι στους Αγίους Τόπους του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου”

Φωτογραφία του χρήστη ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ 'ΣΚΙΑΘΟΣ'.

Στις 27,28 και 29  Σεπτεμβρίου, οι μαθητές των Δ΄1,Δ΄2,Ε΄1,Ε΄2,Στ΄1 και Στ΄2 τμημάτων του σχολείου μας με τους δασκάλους και τις δασκάλες τους κ.Καραπαναγιώτη Σπυρίδωνα,κ.Μαθηνού Μπραϊνώ,κ.Συκιώτου Δήμητρα,κ. Τζαβέλλα Ευαγγελία , κ. Σαμαρά Μαρινέλα και κ. Τσιτόγλου Μιρέλα, επισκέφτηκαν το Μοναστήρι της Ευαγγελίστριας μετά από πρόσκληση του Προέδρου του Πολιτιστικού συλλόγου ¨Η Σκιάθος” για να συμμετάσχουν στο εκπ/κό Πρόγραμμα του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου με τίτλο “Ταξίδι στους Αγίους Τόπους”.

Η έκθεση «Ταξίδι στους Αγίους Τόπους, μέσα από τα προσκυνητάρια του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου», εγκαινιάσθηκε την Κυριακή 30 Ιουλίου 2017, στο Μουσείο της Ιεράς Μονής Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Σκιάθου, διοργανώθηκε από το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο και τον Πολιτιστικό Σύλλογο ‘Η Σκιάθος’, μετά από πρόταση του Συλλόγου προς το Μουσείο και τελεί υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος, Ιστιαίας και Βορείων Σποράδων.

Φωτογραφία του χρήστη ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ 'ΣΚΙΑΘΟΣ'.

Το πρόγραμμα που έχει σχεδιαστεί ειδικά για την έκθεση και παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στη Σκιάθο, υλοποιήθηκε από την αρχαιολόγο και υπεύθυνη των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου, Ράνια Φατώλα.

Φωτογραφία του χρήστη ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ 'ΣΚΙΑΘΟΣ'.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία βγαίνοντας από τα όρια του σχολείου, σ`έναν χώρο όπως είναι το Μουσείο της Μονής της Ευαγγελίστριας,να μάθουν μέσα από το παραπάνω Πρόγραμμα για το Προσκύνημα στους Αγίους Τόπους με τρόπο ευχάριστο και βιωματικό.

Φωτογραφία του χρήστη ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ 'ΣΚΙΑΘΟΣ'.

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου, Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.