Από το σιτάρι …στο ψωμί, από τους μαθητές της Γ΄τάξης!

Οι μαθητές  της Γ΄τάξης με τη δασκάλα κ.Μαθηνού Μπραϊνώ και το δάσκαλο κ.Καραπαναγιώτη Σπυρίδωνα, στα πλαίσια του γλωσσικού μαθήματος,αφού μελέτησαν όλη τη διαδικασία  που χρειάζεται για να γίνει το ψωμί , από το όργωμα μέχρι το ζύμωμα και το ψήσιμο του ψωμιού,πήραν τα απαραίτητα σύνεργα και υλικά και πήγαν στο παλιό αλώνι του Αη Γιώργη ,όπου έκαναν αναπαράσταση όλων των εργασιών του γεωργού και του φούρναρη.

Το όργωμα.

Η σπορά.

Οι μαθητές ζυμώνουν!

Το αλεύρι που βγήκε με το άλεσμα από το σιτάρι, ζυμώνεται με νερό, αλάτι, προζύμι και λάδι!

Οι μαθητές ζυμώνουν για να φτιάξουν το πολύτιμο ψωμί,που είναι η βάση της διατροφής μας!

Έτοιμο το ζυμαράκι!

Το καρβέλι που διακόσμησαν οι μαθητές της Γ΄2 τάξης!

Ένα ακόμα όμορφο καρβέλι ψωμί φτιαγμένο από τα χεράκια των μικρών μαθητών!

Ακόμα ένα όμορφο καρβελάκι,από τα χεράκια των μικρών μαθητών!

Κατηγορίες: Γ΄τάξη, Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.