Λειτουργία της Βιβλιοθήκης του σχολείου μας.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Από σήμερα Τετάρτη 7/12/2016 άρχισε πάλι να λειτουργεί η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Η Βιβλιοθήκη θα είναι ανοιχτή για τους μαθητές του σχολείου μας κάθε Τρίτη και Τετάρτη σε όλα τα διαλείμματα.Υπεύθυνη για τη φετινή σχολική χρονιά 2016-2017 είναι η εκπ/κός Γαλλικής Γλώσσας κ. Ζιάγκα Βασιλική.

Κανονισμός Λειτουργίας

Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν για δανεισμό μεταξύ ενός μεγάλου αριθμού βιβλίων με ποικίλο περιεχόμενο που άπτεται των ενδιαφερόντων τους.

1. Μέλη της βιβλιοθήκης είναι όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας.
  2. Ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του, ένα βιβλίο για μία έως δύο εβδομάδες.
  3. Επιλέγουμε το βιβλίο που θα δανειστούμε διαβάζοντας την περίληψη στο οπισθόφυλλο ή ζητάμε τη βοήθεια των υπεύθυνων της βιβλιοθήκης και έπειτα το δίνουμε να το καταγρράψουν οι υπεύθυνοι.
  4. Τα βιβλία πρέπει να παραδίδονται αυτοπροσώπως στους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης.
  5. Οι μαθητές /τριες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή καταστρέφει ένα βιβλίο, υποχρεούται να το αντικαταστήσει αγοράζοντάς το από το εμπόριο ή καταβάλλοντας το αντίτιμο της αξίας του.
  6. Στη λήξη της σχολικής χρονιάς πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επιστρέψει όλοι όσοι δανείστηκαν τα βιβλία στη βιβλιοθήκη (ή σε περίπτωση απώλειας να τα έχουν αντικαταστήσει).

Δυνατότητα δανεισμού έχουν μόνο τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου μας.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.