eTwinning: Δημιουργική Ανάγνωση – Creative Reading

Παρακάτω θα δείτε μία όμορφη δραστηριότητα στην οποία συμμετείχαν μαθητές από την Στ΄τάξη του σχολείου μας.Το κείμενο και το βίντεο είναι αντιγραμμένο από το μπλοκ της κ. Παναγιωτέλη Βασιλικής “Χορεύοντας με τις λέξεις”.

Στα πλαίσια του έργου για τη σχολική βιβλιοθήκη, όλα τα σχολεία-συνεργάτες δουλέψαμε πάνω στη δραστηριότητα “Δημιουργική Ανάγνωση”: διαβάσαμε αλυσιδωτά την παρακάτω ιστορία.
Στο βίντεο που ακολουθεί, οι μαθητές του σχολείου μας (Στ’1 – 1o Δημοτικό Σκιάθου) διαβάζουν το τέλος της ιστορίας.
 ΤΟ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΚΙ ΤΟΥ ΛΟΡΕΝΖΟ
της Ιζαμπέλ Καριέρ
Πρόκειται για μια ιστορία με ελαφρώς διαφορετικούς ανθρώπους
που αντιμετωπίζουν προβλήματα ή εμπόδια στην καθημερινή τους ζωή.
Όταν εμείς βλέπουμε μόνο τις διαφορές,
τότε αυτές μετατρέπονται σε αρνητικά πράγματα,
και υψώνονται ανάμεσα στους ανθρώπους τείχη,
τα οποία δεν μας επιτρέπουν να δείξουμε έναν καλύτερο εαυτό.

Ευχαριστώ όλους τους συνεργάτες αυτού του έργου – τη Ρενάτα, τη Ντορότα και τον Λούις –  για τις υπέροχες ιδέες τους και την ενθάρρυνσή τους.

Παναγιωτέλη Βασιλική

Κατηγορίες: E-Twinning. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.