Η συμμετοχή του σχολείου μας στη δεντροφύτευση 1000 Κουκουναριών .

Η αφίσα του Πολιτιστικού Συλλόγου "Η Σκιάθος"

Η αφίσα του Πολιτιστικού Συλλόγου “Η Σκιάθος”

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η δενδροφύτευση 1.000 κουκουναριών, στη Σκιάθο, την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου, στις 10πμ, με πρωτοβουλία του Πολιτιστικού Συλλόγου ’Η Σκιάθος’, την υποστήριξη της Ελληνικής Εταιρείας Προστασίας της Φύσης και την επιστημονική καθοδήγηση του Δήμου Σκιάθου.

Με 95 μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης και τους δασκάλους τους ,Καλτσούνη Ξένη, Τσιτόγλου Μιρέλα, Πανδρεμένου Ευγενία, Γουδετσίδη Ιωάννη, Σαμαρά Μαρινέλα και τη Δ/ντρια , Συκιώτου Δήμητρα, συμμετείχε το σχολείο μας στην σημαντική αυτή δραστηριότητα.

Οι μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης ,με τους δ/λους τους αναλαμβάνουν δράση.

Οι λάκοι που ανοίχτηκαν κατά μήκος της παραλίας και του δάσους  από τους δημοτικούς υπαλλήλους,περιμένουν να δεχθούν τη ζωή μέσα τους.

Οι λάκοι που ανοίχτηκαν κατά μήκος της παραλίας και του δάσους από τους δημοτικούς υπαλλήλους,περιμένουν να δεχθούν τη “ζωή” μέσα τους.

Με σκαλιστήρια και τσαπάκια, που έφεραν από το σπίτι τους, οι μαθητές φυτεύουν τα δέντρα.

Πριν τη δεντροφύτευση, η Δ/ντρια και οι δάσκαλοι ενημέρωσαν τους μαθητές για τη σπουδαιότητα της παραπάνω δράσης.Με τη φύτευση των 1000 δεντρυλλίων Κουκουναριάς διασώζεται το είδος αυτό (PINUS PINEA), που αρχίζει να εκλείπει από το δάσος των Κουκουναριών και τη θέση του παίρνει η χαλέπιος πεύκη που εξαπλώνεται με περισσότερη ευκολία.

Μαζί με  δημοτικούς υπαλλήλους και εθελοντές πραγματοποιείται η δεντροφύτευση.

Μαζί με δημοτικούς υπαλλήλους και εθελοντές πραγματοποιείται η δεντροφύτευση.

d753b6ab-6948-4f07-bd1c-5483ee39938f 14477829141320168525 12189680_10155333479138644_7706387597438412005_n (1)

ad73ed88-f517-4626-a520-da0e375ce791

Με θέα τη Λίμνη Στροφυλιά.

Ευχαριστούμε τον Πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου ¨Η Σκιάθος” και το Δήμο Σκιάθου, που έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να συμμετάσχουν σ`αυτήν τη σημαντική δράση.

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου, Δραστηριότητες τάξεων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.