Hμέρα Σχολικού Αθλητισμού-Όλοι Διαφορετικοί Όλοι Ίσοι

Οι μαθητές του Στ΄2 ετοίμασαν την αφίσα

DSC_0138

Σήμερα ,6 Οκτωβρίου 2014, Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, όλοι μαζί μαθητές και δάσκαλοι του σχολείου μας και του Ειδικού Σχολείου ,με το οποίο συστεγαζόμαστε , προσπαθήσαμε να δείξουμε με συζητήσεις και δραστηριότητες στην τάξη,με προβολή ταινιών ,με τραγούδια και πολλά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου,τι σημαίνει ρατσισμός , πώς μπορεί οι άνθρωποι να είμαστε διαφορετικοί   έχουμε όμως τα ίδια δικαιώματα και πιο πολλά είναι αυτά που μας ενώνουν παρά αυτά που μας χωρίζουν.

DSC_0135DSC_0209 Μέσα από τέτοιες εκδηλώσεις και δράσεις οι μαθητές ενημερώνονται και ευαισθητοποιούνται ,ώστε να γίνουν άνθρωποι σκεπτόμενοι, με υγιείς συμπεριφορές.

Το αποτέλεσμα από το παιχνίδι σκυταλοδρομίας

Όλοι μαζί παρακολουθούμε ταινιούλες για το ρατσισμό.

DSC_0205 DSC_0217DSC_0148

DSC_0180

Χορεύοντας το χορό της Καμάρας ,στην αρχή τμήμα τμήμα κι έπειτα ,πιασμένοι χέρι χέρι ,όλοι μαζί.

Τραγουδώντας ,με τα χέρια σηκωμένα ,το τραγούδι “Αερικά”

DSC_0325DSC_0557

Ευχαριστώ την κ. Νικολέτα για τις φωτογραφίες που τράβηξε!

Κατηγορίες: Σχολικός εκφοβισμός. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.