ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024 – 2025

Αγαπητοί γονείς – κηδεμόνες , αφού  ευχηθούμε σε σας και στα παιδιά σας καλή σχολική χρονιά με υγεία και προκοπή σας ενημερώνουμε ότι  η τελετή του Αγιασμού θα γίνει την Τετάρτη 11-9-2024 και ώρα 08:00. Καλό είναι οι μαθητές να προσέλθουν 15 λεπτά νωρίτερα. Μετά τον Αγιασμό οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν.

Από την Πέμπτη 12-9-2024 το σχολείο θα λειτουργεί κανονικά τόσο στο πρωινό πρόγραμμα όσο και στο ολοήμερο.

Κατηγορίες: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ, ΣΧΟΛΕΙΟ | Γράψτε σχόλιο

Εργασία μαθητριών Γ΄ τάξης στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής

c7ed095c dfb8 4dba 83c8 f7f58f6faa9b

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής οι μαθήτριες της Γ’ Δημοτικού Ιωάννα Ζωσιμίδου, Άννα Κιομουρτζίδου, Συμέλα Στάικου και Μαρία Τενώνη συμμετείχαν στο πρόγραμμα “Ζητείται Σκηνογράφος” με τη διδάσκουσα θεατρολόγο Ελένη Μαρίνα Τζιγερτζή. Η ιδέα της μακέτας μας στηρίχτηκε στο παραμύθι “Ερωτόκριτος” της Κατερίνας Μουρίκη, που αποτελεί διασκευή του γνωστού έργου της Κρητικής Λογοτεχνίας, “Ερωτόκριτος” του Βιτσέντζου Κορνάρου. Η έκθεση θα φιλοξενηθεί την Τετάρτη 12 Ιουνίου και την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024, από 9:00 έως 14.00 και από 17:00 έως 20:00, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Μονής Λαζαριστών στη Θεσσαλονίκη.

c7ed095c dfb8 4dba 83c8 f7f58f6faa9b

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΕΙΟ, ΤΑΙΝΙΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργασία μαθητριών Γ΄ τάξης στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΕΙΟ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

Συμμετοχή εκπαιδευτικών σε εξ αποστάσεως επιμόρφωση

Ο  Σύλλογος  Διδασκόντων της σχολικής μας μονάδας, συμμετείχε με επιτυχία στην εξ αποστάσεως επιμόρφωση της Επιστημονικής Ένωσης για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ) με τίτλο: ” Επικοινωνία και διαχείρηση συγκρούσεων στο σχολικό περιβάλλον (υλικό εγκεκριμένο από το Ι.Ε.Π)” και συναφές περιεχόμενο, την περίοδο από 20-11-203 έως 03-12-2024. 20240530 120632

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή εκπαιδευτικών σε εξ αποστάσεως επιμόρφωση

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΟΚΟΣΜΟΥ 2024

ΕΠΑΙΝΟΣ

Συμμετείχε σήμερα το σχολείο μας , με την χορωδία του, στο ετήσιο φεστιβάλ μαθητικών δημιουργιών που διοργανώνει ο Σύλλογος των εκπαιδευτικών του νομού μας με τίτλο ΜΑΘΗΤΟΚΟΣΜΟΣ 2024. Κατά γενική ομολογία οι μαθητές μας ήταν συγκλονιστικοί!!  Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μας και ιδιαίτερα στην δασκάλα της Μουσικής κ. Μαρία Άννα Καλαϊτζή η οποία κατόρθωσε σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα να τα εμπνεύσει και να παρουσιάσουν ένα τόσο άρτιο αποτέλεσμα!

ΕΠΑΙΝΟΣ

m4 m3 m2 m1

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΕΙΟ, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΟΚΟΣΜΟΥ 2024

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΣΕΠΕ ΔΗΜΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ

sch3

Το Σχολείο θα πρέπει να είναι το ομορφότερο μέρος σε κάθε χωριό ή πόλη. Τόσο ώστε κάθε μαθητής να θεωρεί τιμωρία την απομάκρυνσή του απ’ αυτό. Το δικό μας Σχολείο έβαλε τα γιορτινά του και υποδέχθηκε μαθητές και εκπαιδευτικούς μετά τις διακοπές του Πάσχα ανανεωμένο και καθαρό. Ευχαριστούμε θερμά την Ε.Σ.Ε.Π.Ε. του δήμου Σιντικής και ιδιαίτερα την πρόεδρό της και Συνάδελφο κ. Όλγα Φυταγκουρίδου η οποία αφουγκράστηκε τις ανάγκες των μαθητών μας και έκανε τα πάντα για να τους παραδώσει έναν χώρο ομορφότερο και ασφαλέστερο!

Όλγα σ΄ ευχαριστούμε!

sch3 sch2 sch1

Κατηγορίες: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ, ΝΕΑ-ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΕΙΟ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΕΣΕΠΕ ΔΗΜΟΥ ΣΙΝΤΙΚΗΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΕΡΡΩΝ