ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ για εγγραφή στο Προαιρετικό Πρόγραμμα Ολοήμερου για το σχολικό έτος 2024 – 2025.
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΕΝΤΥΠΑ ΑΔΥΜ & ΦΙΕ
Έντυπα ΑΔΥΜ & ΦΙΕ
ΑΛΛΑΓΗ 2ης ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ
Αίτηση αλλαγής 2ης Ξένης Γλώσσας στο Γυμνάσιο για το σχολικό έτος 2024-2025
ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025
Οι εγγραφές στο Σχολείο για την Α΄ τάξη του Δημοτικού γίνονται:
από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024
Για το σχολικό έτος 2024-2025 εγγράφονται στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018
Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη απαιτούνται:
- Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση του γονέα/κηδεμόνα (το έντυπο δίνεται από τη Δ/νση του Σχολείου και είναι αναρτημένο στον σύνδεσμο ΑΙΤΗΣΗ – ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2024-2025
- Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (αναζητείται από τη σχολική μονάδα μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ)
- Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας
- Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) (το έντυπο δίνεται από τη Δ/νση του Σχολείου και είναι αναρτημένο στον σύνδεσμο ΑΔΥΜ
- Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας μαθητή (λογαριασμό σταθερού τηλεφώνου, ηλεκτροδότησης, ή ό,τι άλλο αποδεικνύει τη διεύθυνση κατοικίας)
- Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου (εκδίδεται από το Νηπιαγωγείο φοίτησης του μαθητή και προσκομίζεται από τους γονείς)
- Οι εγγραφές στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνονται με Αίτηση του γονέα στη Διεύθυνση του Σχολείου (το έντυπο δίνεται από τη Δ/νση του Σχολείου και είναι αναρτημένο στον σύνδεσμο ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ_ΟΛΟΗΜΕΡΟ_Α΄ ΤΑΞΗ_2024-2025
- Οι μαθητές των υπολοίπων τάξεων εγγράφονται αυτόματα στην επόμενη τάξη από τη Δ/νση του Σχολείου με τη λήξη του σχολικού έτους και δεν απαιτείται η προσκόμιση κανενός δικαιολογητικού.
- Στην Α΄ τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σερβίων εγγράφονται οι μαθητές των οποίων οι κατοικίες βρίσκονται (ξεκινώντας από λόφους Σερβίων) δεξιά των οδών Δ. Σολομού – 117 Εθνομαρτύρων – Α. Παπανδρέου – Κ. Κάρπου – Εμ. Παππά – Οικ. Τετρ. 97 – Οικ. Τετρ. 97α – Οικ. Τετρ. 94 – Οικ. Τετρ. 92 – και (ξεκινώντας από το Οικ. Τετρ. 92) δεξιά των οδών 6ης Μαρτίου – Φιλ. Εταιρίας – Μακεδονίας – Ολ. Γεωργάκη – Πιερίων – Σολωμού.
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
τηλ.: 24640 21597, 2464 302010 & 693 777 8987
e-mail: mail@1dim-servion.koz.sch.gr
Έναρξη σχολικού έτους 2023-2024
Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 09:00, στον αύλειο χώρο του σχολείου.
Ώρα προσέλευσης μαθητών/τριών: 08:45.
Μετά τον Αγιασμό οι μαθητές/τριες θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν με τους γονείς τους.
Ο Διευθυντής του Σχολείου
Αποδοχή Δωρεάς
Την Τετάρτη 10-5-2023 παραλάβαμε 20 καινούρια βιβλία που προμηθευτήκαμε χάρη στη δωρεά 200€ που έκαναν στο σχολείο μας οι αδελφές Ζυγούρη στη μνήμη της μητέρας τους. Τις ευχαριστούμε πολύ, που με αυτόν τον τρόπο συνέβαλαν στο να εμπλουτιστεί η βιβλιοθήκη του σχολείου μας και να ανανεωθεί το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών μας για δανεισμό βιβλίων. Η δωρεά τους βοηθά σημαντικά στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και στην παροχή πλουσιότερων ερεθισμάτων στα παιδιά του σχολείου μας. Η προσφορά τους είναι αξιέπαινη και ευχόμαστε να βρει μιμητές.
Εγγραφές στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα (13:15-16:00) για το σχ. έτος 2023-2024
α. Προϋποθέσεις εγγραφής μαθητών/τριών στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα (13:15-16:00)
Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Οι Διευθυντές/τριες και οι Προϊστάμενοι/ες των Δημοτικών Σχολείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. 118139/Δ1/9-9-2020 Υ.Α (Β’ 3838).
Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων τους.
β. Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών/τριών στο τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00):
Στο τμήμα αυτό δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές/τριες οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι/ες και φοιτούν στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος Πρωινής Ζώνης μαθητών/τριών είναι επτά (7) μαθητές/τριες για σχολεία με λειτουργικότητα έως 8/θέσια και δέκα (10) μαθητές/τριες για σχολεία με λειτουργικότητα από 9/θέσια και άνω (παρ. 16 της περ. ζ΄ του άρθρου 11 του ΠΔ79/2017 (Α΄109).
Ο Διευθυντής του Σχολείου
Παπαγεωργίου Μιχαήλ
Η Βιβλιοθήκη του σχολείου μας
Η Βιβλιοθήκη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σερβίων ανανεώθηκε και είναι πλέον έτοιμη να φιλοξενήσει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του, καθώς πρόσφατα εντάχθηκε στο Πανελλήνιο Δίκτυο Σχολικών Βιβλιοθηκών!
Η αναδιοργάνωσή της ξεκίνησε με πρωτοβουλία του πρώην Διευθυντή του σχολείου κ. Γκόγκου Δημητρίου και ολοκληρώνεται σήμερα με την υποστήριξη του νέου Διευθυντή του σχολείου κ. Παπαγεωργίου Μιχάλη καθώς και την συμβολή των εκπαιδευτικών Αμβροσιάδου Μαρίας, Καραβαγγέλα Γεωργίας και Τόλκα Ελένης (υπεύθυνης της βιβλιοθήκης), μέσα στο πλαίσιο των δράσεων σχετικού ετήσιου προγράμματος.
Αξιοποιώντας τα μέσα που της παρέχουν οι Νέες Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας και το διαδίκτυο, η βιβλιοθήκη μας βρίσκει πλέον τη θέση και το ρόλο της στην λειτουργία του σχολείου μας. Κεντρικός στόχος μας είναι η σύνδεση της βιβλιοθήκης με τις ανάγκες της καθημερινής εκπαιδευτικής διαδικασίας και ευρύτερα της τοπικής κοινωνίας για την ανάπτυξη της φιλομάθειας και της φιλαναγνωσίας.
Η σχολική βιβλιοθήκη των 1ου Δημοτικού Σχολείου Σερβίων, ως μια σύγχρονη σχολική βιβλιοθήκη αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της σχολικής ζωής και εκπαίδευσης. Διαθέτει μια συλλογή 2.500 τίτλων που συγκέντρωσαν με δική τους πρωτοβουλία και μεράκι οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του σχολείου μας από τον προϋπολογισμό του σχολείου ή και από δωρεές στο πέρασμα των προηγούμενων δεκαετιών. Ο χώρος της βιβλιοθήκης είναι εξοπλισμένος με ηλεκτρονικό υπολογιστή, διαθέτει χώρο ανάγνωσης, καθώς επίσης και προτζέκτορα για την πραγματοποίηση προβολών.
Αποστολή της είναι η καλλιέργεια της συνεργασίας και της επικοινωνίας ανάμεσα στα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας αλλά και η υποστήριξη της μάθησης και της εκπαιδευτικής έρευνας.
Μπορείτε να διαβάσετε τον εσωτερικό κανονισμό της βιβλιοθήκης μας ΕΔΩ: ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ
Οι κανόνες δανεισμού και χρήσης των βιβλίων βρίσκονται ΕΔΩ: Κανονισμός λειτουργίας της Σχολικής βιβλιοθήκης του
Πρόσφατα σχόλια