Σεπ 06

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Ο Αγιασμός του σχολείου μας, καθώς και του 4ου και 8ου Νηπιαγωγείου Σαλαμίνας, θα γίνει τη Δευτέρα 11/9/2017 και ώρα 9:00 π.μ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρθουν χωρίς σχολικές τσάντες.κσχ

Ιουν 02

Εγώ κι εσύ μαζί!

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση του σχολείου μας για τη βράβευση με το Ιnternational School Award!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σαλαμίνας ενώνουν τον κόσμο στέλνοντας μηνύματα συνεργασίας, ισότητας και αποδοχής!

Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 στο Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας. Έναρξη ώρα 20:00 Είσοδος ελεύθερη!

Φιλική συμμετοχή: Μουσικό σχήμα Groovy Cave με μουσικές από την Ελλάδα, την Ιταλία και την Ισπανία!AΦΙΣΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΕΛΙΚΗ

Φύτευση του 1ου Δημοτικού Σχολείου

DENTDENT4 DENT3DENT2DENT1DENT7DENT6

Ένας εκπαιδευτικός περίπατος με ξενάγηση στην Πλάκα με το Μουσείο Σχολικής Ζωής

pl3 pla plb7

Μαρ 30

Στο «Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας»

g1 g2 g3 g4

«Σέρλοκ Χολμς» στο Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν

σχ1b

Αποκριάτικες εκδηλώσεις

Χορός στο «Κτήμα LEO» και Τσικνοπέμπτη στην αυλή του σχολείου μας.lea aa2 aa3

Μαρ 30

Aπό το χριστουγεννιάτικο μπαζάρ του σχολείου μας!

x1 x2 x3 x4 x5 x6 x7 x8

Φεβ 09

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ – ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σαλαμίνας, σας προσκαλεί στον αποκριάτικο χορό, που διοργανώνει το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου στις 19.00 στο κτήμα «Leo», με πλήρες μενού. Τα παιδιά μας θα παρουσιάσουν αποκριάτικους χορούς και θα υπάρχουν «μαγικές» εκπλήξεις και δώρα!

CARN

Φεβ 08

Επίσκεψη στην Έκθεση του Τελλογλείου Ιδρύματος

Οι μαθητές των Α΄, Β΄, και Γ΄  τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Β & Μ Θεοχαράκη. Είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά επιλεγμένα έργα των συλλογών του Τελλογλείου Ιδρύματος Τεχνών Α.Π.Θ., μέσα από τα οποία φωτίζονται πρωτότυπες πτυχές της νεοελληνικής τέχνης του 20ού αιώνα.

Ευχάριστη έκπληξη η συνάντηση με  ένα πίνακα του σπουδαίου Σαλαμίνιου ζωγράφου Πολυχρόνη Λεμπέση!

dafne

lempesis tel1 tel2 tel3