Ιουν 02

Εγώ κι εσύ μαζί!

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση του σχολείου μας για τη βράβευση με το Ιnternational School Award!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σαλαμίνας ενώνουν τον κόσμο στέλνοντας μηνύματα συνεργασίας, ισότητας και αποδοχής!

Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 στο Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας. Έναρξη ώρα 20:00 Είσοδος ελεύθερη!

Φιλική συμμετοχή: Μουσικό σχήμα Groovy Cave με μουσικές από την Ελλάδα, την Ιταλία και την Ισπανία!AΦΙΣΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΕΛΙΚΗ

Φύτευση του 1ου Δημοτικού Σχολείου

DENTDENT4 DENT3DENT2DENT1DENT7DENT6

Ένας εκπαιδευτικός περίπατος με ξενάγηση στην Πλάκα με το Μουσείο Σχολικής Ζωής

pl3 pla plb7

Μαρ 30

Στο «Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας»

g1 g2 g3 g4

«Σέρλοκ Χολμς» στο Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν

σχ1b

Αποκριάτικες εκδηλώσεις

Χορός στο «Κτήμα LEO» και Τσικνοπέμπτη στην αυλή του σχολείου μας.lea aa2 aa3

Μαρ 30

Aπό το χριστουγεννιάτικο μπαζάρ του σχολείου μας!

x1 x2 x3 x4 x5 x6 x7 x8

Φεβ 09

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ – ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟΣ ΧΟΡΟΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σαλαμίνας, σας προσκαλεί στον αποκριάτικο χορό, που διοργανώνει το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου στις 19.00 στο κτήμα «Leo», με πλήρες μενού. Τα παιδιά μας θα παρουσιάσουν αποκριάτικους χορούς και θα υπάρχουν «μαγικές» εκπλήξεις και δώρα!

CARN

Φεβ 08

Επίσκεψη στην Έκθεση του Τελλογλείου Ιδρύματος

Οι μαθητές των Α΄, Β΄, και Γ΄  τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Β & Μ Θεοχαράκη. Είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά επιλεγμένα έργα των συλλογών του Τελλογλείου Ιδρύματος Τεχνών Α.Π.Θ., μέσα από τα οποία φωτίζονται πρωτότυπες πτυχές της νεοελληνικής τέχνης του 20ού αιώνα.

Ευχάριστη έκπληξη η συνάντηση με  ένα πίνακα του σπουδαίου Σαλαμίνιου ζωγράφου Πολυχρόνη Λεμπέση!

dafne

lempesis tel1 tel2 tel3

Ιαν 26

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Η Διευθύντρια, το διδακτικό προσωπικό, καθώς και ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του 1ου  Δημοτικού Σχολείου ευχαριστούν θερμά τους κάτωθι για την προσφορά τους στις χριστουγεννιάτικες δράσεις του σχολείου.

Αλευρομάγειρας Γρηγόριος GR TOYS,  Βενετσάνος Αρτοποιείο, Βασιλάρας Στέργιος, Γκιόκα Ελένη Φαρμακείο, Δρίβας Ηλίας Υποδιευθυντής Σ.Ε.Κ Σαλαμίνας, Μπαμιαδάκης Γεώργιος, Ξυλόφουρνος, Σύλλογος Κρητών Μεγαλόνησος, Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού,  Salamis press, Sparrow cafe, Σταμπάμπας Γ. Καφεκοπτείο, Τούτση Ελένη Διευθύντρια Δ.Σχ. Βασιλικών. Επίσης ευχαριστούμε την Ομάδα Πολιτών Σαλαμίνας με επικεφαλής τον Παναγόπουλο Γεώργιο, Μωραΐτη Κώστα και Μαρούδη Ιωάννη για την προσφορά τους σε τρόφιμα σε δύο οικογένειες του σχολείου μας που είχαν ανάγκη.

Ευχαριστούμε πολύ το μουσικό σχήμα «ΑΠΟΠΛΟΥΣ», που έντυσε το χριστουγεννιάτικο bazaar μας με όμορφες μελωδίες, από σύγχρονα και παραδοσιακά ελληνικά τραγούδια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Παλαιότερα άρθρα «