Ιούν 20

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ – ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Με μεγάλη επιτυχία τελέστηκε  η Γιορτή Λήξης του Σχολείου μας την Πέμπτη 14 Ιουνίου στο Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας. Το θέμα της: «Οδυσσέας … ένας ήρωας σαν κι εμένα, σαν κι εσένα». Γονείς και δάσκαλοι καμαρώσαμε τους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας που παρουσίασαν δρώμενα, χορούς και θεατρικά  με χάρη και υπευθυνότητα.

Ευχαριστούμε πολύ  το Δήμο Σαλαμίνας για την παραχώρηση του θεάτρου.

Ευχαριστούμε πολύ το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας για τη βοήθεια και την στήριξη καθ΄ όλη τη διάρκεια της προετοιμασίας.

Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας για τον κόπο και την εμπνευσμένη δουλειά που παρουσίασαν με τους μαθητές μας.

Ευχαριστούμε πολύ όλους τους παρακάτω συντελεστές που συνεργάστηκαν αφιλοκερδώς, χωρίς καμία οικονομική ή άλλη αξίωση, παρά μόνο για των παιδιών μας το χαμόγελο:

Το μουσικό σχήμα «Απόπλους» (Δημήτρης Μάλλης, Παναγιώτης Τσάμης, Γεωργία Φήμη, Μπάμπης Αμοιρίδης, Θωμάς Μπερής)

Την κα Αλεξάνδρα Μοσχολιού, καθηγήτρια Γαλλικών, για την ευχάριστη μουσική έκπληξη.

Την κα Σταυρούλα Κωστάκου, εκπαιδευτικό εικαστικών για την κατασκευή σκηνικών και μασκών.

Τον κο Μαχαλιώτη Χρήστο, εκπαιδευτικό θεατρικής αγωγής.

Τον κο Πέτρο Καφανταράκη για την κατασκευή σκηνικών.

Τον κο Κούκη Μαρίνο για την βοήθεια στην κατασκευή σκηνικών.

Την κα Στεργιάννα Γιαφεντή, ειδική παιδαγωγό μουσικοκινητικής.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Δεκ 15

Μαγικά και παραμυθένια Χριστούγεννα στο Σχολείο μας!

Στο Σχολείο μας έρχονται τα πιο μαγικά και παραμυθένια Χριστούγεννα! Γεμάτα εκπλήξεις, τραγούδια, παιχνίδια, πεντανόστιμες λιχουδιές και δώρα!

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και οι Εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σαλαμίνας σας προσκαλούν στο χώρο του Σχολείου την Κυριακή 17/12 και ώρα 13:00

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

13:00 -14:00 ΚARAOKE

14:00 – 15:00 Παραμυθανθός

15:00 – 16:00 Μάγος Σανκάρα

16:00 – 17:00 Εταιρεία Αστρονομίας

17:00 -18:00Μουσικό Σχήμα Απόπλους

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ!

Σεπ 06

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Ο Αγιασμός του σχολείου μας, καθώς και του 4ου και 8ου Νηπιαγωγείου Σαλαμίνας, θα γίνει τη Δευτέρα 11/9/2017 και ώρα 9:00 π.μ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρθουν χωρίς σχολικές τσάντες.κσχ

Ιούν 02

Εγώ κι εσύ μαζί!

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση του σχολείου μας για τη βράβευση με το Ιnternational School Award!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σαλαμίνας ενώνουν τον κόσμο στέλνοντας μηνύματα συνεργασίας, ισότητας και αποδοχής!

Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 στο Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας. Έναρξη ώρα 20:00 Είσοδος ελεύθερη!

Φιλική συμμετοχή: Μουσικό σχήμα Groovy Cave με μουσικές από την Ελλάδα, την Ιταλία και την Ισπανία!AΦΙΣΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΕΛΙΚΗ

Φύτευση του 1ου Δημοτικού Σχολείου

DENTDENT4 DENT3DENT2DENT1DENT7DENT6

Ένας εκπαιδευτικός περίπατος με ξενάγηση στην Πλάκα με το Μουσείο Σχολικής Ζωής

pl3 pla plb7

Μαρ 30

Στο «Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας»

g1 g2 g3 g4

«Σέρλοκ Χολμς» στο Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν

σχ1b

Αποκριάτικες εκδηλώσεις

Χορός στο «Κτήμα LEO» και Τσικνοπέμπτη στην αυλή του σχολείου μας.lea aa2 aa3

Μαρ 30

Aπό το χριστουγεννιάτικο μπαζάρ του σχολείου μας!

x1 x2 x3 x4 x5 x6 x7 x8

Παλαιότερα άρθρα «