ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αρχική

Καλώς ήρθατε!

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ anakoin

Περιηγηθείτε  να μάθετε  για:

το Σχολείο μας

την Πόλη μας

τα τελευταία νέα μας

τις εκδηλώσεις μας

τις επισκέψεις μας

χρήσιμες συνδέσεις

Αν είστε μαθητές σάς ενδιαφέρουν:

τα βιβλία μας στο διαδίκτυο

παραμύθια

παιχνίδια

ασφάλεια στο διαδίκτυο

εκπαιδευτική τηλεόραση

λογισμικά

χρήσιμες συνδέσεις

Αν είστε γονείς σάς ενδιαφέρουν:

Σχολικός Σύμβουλος

Άρθρα για γονείς

Τελευταία νέα

Αντιμετώπιση κρίσεων

Έντυπα για γονείς

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Χρήσιμες συνδέσεις

Αν είστε εκπαιδευτικοί,ίσως, σάς ενδιαφέρουν:

Λογισμικά

Τα βιβλία μας στο διαδίκτυο

Παραμύθια

Παιχνίδια

Αντιμετώπιση κρίσεων

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Εκπαιδευτική τηλεόραση

Χρήσιμες συνδέσεις

Αγιασμός 2014-2015

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2014-2015

ag

Grabbed Frame 1 Grabbed Frame 2

ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Οδηγίες

Ομαλή μετάβαση από τη μια βαθμίδα εκπαίδευσης στην επόμενη

Πώς να βοηθήσετε

Ιστορία της πόλης μου

Γιορτή Μητέρας

Παραμύθια

Παραμύθια από την Αγνή Στρουμπούλη

Στον κόσμο των παραμυθιών και της λαϊκής μας παράδοσης μεταφέρθηκαν σήμερα Τετάρτη 30 Απριλίου οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, με οδηγό τη γνωστή αφηγήτρια παραμυθιών Αγνή Στρουμπούλη.

Μια δράση που διοργανώθηκε από τους εκπαιδευτικούς της ομάδας «Παίδες εν δράσει» Βασιλική Κοτσανά, Δέσποινα Αραποστάθη, Ασπρούλα Σωτηροπούλου, Νίκη Κόκκαλη, Γιάννη Πανουτσόπουλο, Νίκο Παπαδόπουλο και Δημήτρη Τζαβάρα και πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του Μουσείου Λαϊκής Τέχνης στο χώρο του παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ακούσαν παραμύθια που διηγήθηκε η γνωστή αφηγήτρια, αναζήτησαν ανάμεσα στα εκθέματα του Μουσείου αντικείμενα που αναφέρθηκαν στα παραμύθια με τη βοήθεια των υπευθύνων του Μουσείου κ. Δημήτρη Παπανικολάου και κ. Ανδριανής Φατούρου και διασκέδασαν μαθαίνοντας στο υπέροχο περιβάλλον του Μουσείου .

Κεραμική – Πηλοπλαστική

Μέσω ενός προγράμματος ΕΣΠΑ…..

Στο σχολείο μας γίνεται  κάθε Τρίτη μάθημα πηλοπλαστικής – κεραμικής στους μαθητές Πρώτης και Δευτέρας δημοτικού, από την κεραμοποιό Κανελλοπούλου Μαρία.

Οι μαθητές Δημιουργώντας με τον πηλό μαθαίνουν το υλικό, την προέλευσή του και τις δυνατότητές του, ανταποκρίνονται και συμμετέχουν με ενθουσιασμό, τα παιδιά δημιουργώντας αποκτούν αυτοπεποίθηση, μαθαίνουν να συνεργάζονται, να βοηθούν ο ένας τον άλλο και να έχουν κοινούς στόχους.
Η εμπιστοσύνη των παιδιών χτίζεται μετά από επιβράβευση των ικανοτήτων τους έτσι  οι μαθητές χαίρονται δημιουργώντας και βάζοντας  στοιχεία της προσωπικοτητά τους  το αποτέλεσμα είναι μοναδικό!

Δήμος Πάτρας

IM1 IM2