ΣΤΑΥΡΟΥ ΒΙΟΛΕΤΤΑ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: ΠΡΙΟΒΟΛΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Εθελοντισμός -Πρόσφυγες

Στο πλαίσιο του δικτύου προγράμματος του Τμήματος Αγωγής Υγείας:
» Μπορώ κι εγώ να προσφέρω (Εθελοντισμός)» , ο γιατρός κ. Τάσος Γιακουμής και η κ. Μαρία Μανέτα,Τρίτη 12-4-2016, μίλησαν στους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας για τη σημασία του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης, της ανιδιοτελούς προσφοράς και κυρίως για τις προσωπικές τους εμπειρίες με πρόσφυγες που φτάνουν στην Ελλάδα και ανθρώπους που ζουν σε δύσκολες συνθήκες στο Αφγανιστάν και το Πακιστάν.

PROSF9W

Επίσκεψη σε πλοίο

Στο πλαίσιο του δικτύου προγράμματος του Τμήματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης:

«Η Θάλασσά μας: Το πράσινο στο βαθύ γαλάζιο» οι τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το SUPERFAST1, τη Δευτέρα 11-4-2016.

Πρόληψη σχολικής βίας

6-4-2016, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας την Ψυχολόγο – Ψυχοθεραπεύτρια κ. Κουτσοπούλου, μητέρα μαθητή μας.

Η κ. Κουτσοπούλου ενημέρωσε και ευαισθητοποίησε πρώτα στους μαθητές της Α΄, Β΄,Γ΄ τάξης για το Σχολικό Εκφοβισμό και πραγματοποίησε «βιωματικό σεμινάριο», κάνοντας δράσεις τρόπων αντιμετώπισης, αυτοπροστασίας και roleplay.

Κατόπιν, στις τάξεις Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄, πρόβαλε παρουσίαση power point με θέμα «Ενημέρωση-Επιπτώσεις – Πρόληψη- Τρόποι Αντιμετώπισης» .

Ακολούθησε Βιωματικό Σεμινάριο (roleplay): » Δημιουργία Δικτύου Προστασίας από το Σχολικό Εκφοβισμό στην Κοινότητα».

Λουκούμια

31eΣτις 31-3-2016 οι μαθητές της Α΄, Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τα «Λουκούμια Σκιαδαρέση».

Παμπελοποννησιακό στάδιο

Στις 31-3-2016 οι μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ επισκέφτηκαν το Παμπελοποννησιακό Στάδιο.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά ένα στάδιο ολυμπιακών προδιαγραφών, να ενημερωθούν για τα ολυμπιακά αθλήματα και τους αγώνες της Ολυμπιάδας του 2004 που φιλοξενήθηκαν στο συγκεκριμένο χώρο.

Τα παιδιά δοκίμασαν τις επιδόσεις τους σε διάφορα αθλήματα όπως στίβος , αντιπτέριση κ.α. ενώ δεν έλλειψε και ελεύθερος χρόνος  για παιχνίδι…

Το Παμπελοποννησιακό Στάδιο αποτελεί μέρος του σύγχρονου Παμπελοποννησιακού Εθνικού Αθλητικού Κέντρου που βρίσκεται στην περιοχή Κουκούλι της Πάτρας.

Κατασκευάστηκε το 1981 ως Εθνικό Στάδιο Πατρών.

Το 2004 ανακαινίστηκε, άλλαξε ονομασία και χρησιμοποιήθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Είναι χωρητικότητας 23.588 θέσεων και οι μισές από αυτές είναι σκεπαστές.

Επίσης περιέχει στίβο, βοηθητικό ανοιχτό γήπεδο με φυσικό χλοοτάπητα (γρασίδι) καθώς και μεγάλους χώρους στάθμευσης.

Η πρόσβαση προς τους αθλητικούς χώρους γίνεται από την Λεωφόρο Πατρών-Κλάους.

Το στάδιο σήμερα διαχειρίζεται ο Δήμος Πατρέων

IMAG1490

Ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό

nip6w

24-3-2016 Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Η Άνοιξη στο σχολείο μας

Εορτασμός 25ης Μαρτίου

prosklis16_25-3

21-3-2016 Παγκόσμια Ημέρα Ρατσισμού

ratsismos-2

Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου.

Καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος, που συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνώμη.

Στις 21 Μαρτίου του 1960 η αστυνομία της ρατσιστικής Νοτίου Αφρικής πυροβόλησε εν ψυχρώ κατά μιας διαδήλωσης φοιτητών στην πόλη Σάρπβιλ, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 70 άνθρωποι.

Οι νεαροί διαδηλωτές διαμαρτύρονταν ειρηνικά κατά των νόμων του Απαρτχάιντ, που είχε επιβάλλει το καθεστώς της λευκής μειοψηφίας στη χώρα, εφαρμόζοντας τη θεωρία της ανισότητας ανάμεσα στις φυλές.

Ο ΟΗΕ μάς καλεί αυτή τη μέρα να ενώσουμε τις φωνές μας για τα θύματα του ρατσισμού, των φυλετικών διακρίσεων, της ξενοφοβίας και της μισαλλοδοξίας.