Αρχική

Καλώς ήρθατε!

1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ anakoin

Περιηγηθείτε  να μάθετε  για:

το Σχολείο μας

την Πόλη μας

τα τελευταία νέα μας

τις εκδηλώσεις μας

τις επισκέψεις μας

χρήσιμες συνδέσεις

Αν είστε μαθητές σάς ενδιαφέρουν:

τα βιβλία μας στο διαδίκτυο

παραμύθια

παιχνίδια

ασφάλεια στο διαδίκτυο

εκπαιδευτική τηλεόραση

λογισμικά

χρήσιμες συνδέσεις

Αν είστε γονείς σάς ενδιαφέρουν:

Σχολικός Σύμβουλος

Άρθρα για γονείς

Τελευταία νέα

Αντιμετώπιση κρίσεων

Έντυπα για γονείς

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

Χρήσιμες συνδέσεις

Αν είστε εκπαιδευτικοί,ίσως, σάς ενδιαφέρουν:

Λογισμικά

Τα βιβλία μας στο διαδίκτυο

Παραμύθια

Παιχνίδια

Αντιμετώπιση κρίσεων

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Εκπαιδευτική τηλεόραση

Χρήσιμες συνδέσεις

Αγιασμός 2014-2015

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2014-2015

ag

ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

Οδηγίες

Ομαλή μετάβαση από τη μια βαθμίδα εκπαίδευσης στην επόμενη

Πώς να βοηθήσετε

Ιστορία της πόλης μου

Γιορτή Μητέρας

Παραμύθια

Παραμύθια από την Αγνή Στρουμπούλη

Στον κόσμο των παραμυθιών και της λαϊκής μας παράδοσης μεταφέρθηκαν σήμερα Τετάρτη 30 Απριλίου οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, με οδηγό τη γνωστή αφηγήτρια παραμυθιών Αγνή Στρουμπούλη.

Μια δράση που διοργανώθηκε από τους εκπαιδευτικούς της ομάδας «Παίδες εν δράσει» Βασιλική Κοτσανά, Δέσποινα Αραποστάθη, Ασπρούλα Σωτηροπούλου, Νίκη Κόκκαλη, Γιάννη Πανουτσόπουλο, Νίκο Παπαδόπουλο και Δημήτρη Τζαβάρα και πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του Μουσείου Λαϊκής Τέχνης στο χώρο του παλαιού Δημοτικού Νοσοκομείου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ακούσαν παραμύθια που διηγήθηκε η γνωστή αφηγήτρια, αναζήτησαν ανάμεσα στα εκθέματα του Μουσείου αντικείμενα που αναφέρθηκαν στα παραμύθια με τη βοήθεια των υπευθύνων του Μουσείου κ. Δημήτρη Παπανικολάου και κ. Ανδριανής Φατούρου και διασκέδασαν μαθαίνοντας στο υπέροχο περιβάλλον του Μουσείου .

Κεραμική – Πηλοπλαστική

Μέσω ενός προγράμματος ΕΣΠΑ…..

Στο σχολείο μας γίνεται  κάθε Τρίτη μάθημα πηλοπλαστικής – κεραμικής στους μαθητές Πρώτης και Δευτέρας δημοτικού, από την κεραμοποιό Κανελλοπούλου Μαρία.

Οι μαθητές Δημιουργώντας με τον πηλό μαθαίνουν το υλικό, την προέλευσή του και τις δυνατότητές του, ανταποκρίνονται και συμμετέχουν με ενθουσιασμό, τα παιδιά δημιουργώντας αποκτούν αυτοπεποίθηση, μαθαίνουν να συνεργάζονται, να βοηθούν ο ένας τον άλλο και να έχουν κοινούς στόχους.
Η εμπιστοσύνη των παιδιών χτίζεται μετά από επιβράβευση των ικανοτήτων τους έτσι  οι μαθητές χαίρονται δημιουργώντας και βάζοντας  στοιχεία της προσωπικοτητά τους  το αποτέλεσμα είναι μοναδικό!

Δήμος Πάτρας

IM1 IM2

Πάσχα

ΠΑΣΧΑ

Η ΣΤ΄  έφτιαξε καλαθάκια και λαμπάδες.

Η Δ΄ τάξη έφτιαξε κάρτες και καλαθάκια.

002 (2) 003 (2)